Pierwsze wybory z udziałem kobiet w Arabii Saudyjskiej

Opublikowano: 30.11.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobiety będą mogły skorzystać z biernego i czynnego prawa wyborczego. Głosowanie mające na celu wyłonienie samorządu terytorialnego odbędzie się 12 grudnia. Kampania przedwyborcza rozpoczęła się w niedzielę.

Liczba kobiet, które wyraziły chęć głosowania, jest dziesięciokrotnie niższa od liczby mężczyzn. Według oficjalnych danych z prawa wyboru skorzysta 130600 kobiet, bo tyle wpisało się na listy wyborcze.

Z prawa wybieralności chce skorzystać około 900 kobiet. Całkowita liczba zarejestrowanych kandydatów obu płci wynosi 7 tys.

Pojawienie się kobiet na saudyjskiej scenie politycznej będzie poważnym wyzwaniem dla tego 29-milionowego państwa – twierdzą eksperci. Zaznaczają, że prowadzenie aktywnej kampanii wyborczej przez kobiety będzie utrudnione ze względu na obowiązujące ograniczenia kulturowe i religijne.

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, gdzie kobiety mają zakaz prowadzenia samochodu. Nie wolno im podejmować pracy. Zabronione jest wychodzenie z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, kobiety nie mają prawa podróżować.

Wybory samorządowe są stosunkowo młodą instytucją w życiu politycznym Arabii Saudyjskiej. Zostały wprowadzone w 2005 roku przez ówczesnego króla Abd Allaha. Uczestniczyli w nich wyłącznie mężczyźni. Następne odbyły się w 2011 roku. W tym samym roku na fali wydarzeń tzw. arabskiej wiosny Abd Allah obiecał przyznanie praw wyborczych kobietom. Jego następca król Salman podtrzymał tę decyzję.

Arabia Saudyjska – kraj w pełni popierany przez kolejne rządy USA i uważany za ich największego arabskiego sojusznika – jest monarchią dziedziczną. Rząd i Rada Konsultacyjna są kompletowane przez króla na zasadzie nominacji.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o