Pierwsze transmisje telewizyjne w jakości 8K

Opublikowano: 04.12.2018 | Kategorie: Media, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2520

Dokładnie 1 grudnia o godzinie 10:00 japońska telewizja publiczna zaczęła nadawać swoje programy przez satelitę w jakości 4K i 8K.

Po kilku latach testów, japońska telewizja NHK stała się pierwszym kanałem na świecie, nadającym transmisje w jakości 8K. Pierwszym filmem wyemitowanym w takiej rozdzielczości była “Odyseja kosmiczna” z 1968 roku. BBC poinformowało, że wytwórnia Warner Bros specjalnie na potrzeby transmisji ponownie przeskanowała oryginalne negatywy filmu.

Na chwilę obecną niemal nikt nie posiada odbiornika, obsługującego technologię 8K, więc można się zastanawiać, czy Japończycy nie wybiegli za daleko do przodu. W zeszłym miesiącu na rynku pojawił się co prawda telewizor firmy Sharp z wbudowanym tunerem 8K, lecz kosztuje on bagatela 6600 dolarów (około 25 000 zł).

Warto dodać, że gniazdo HDMI 2.1 nie zostało jeszcze zaimplementowane w tym modelu, więc przesyłanie sygnału z dekodera do TV wymagałoby podłączenia aż czterech kabli HDMI. Należy się spodziewać, że wraz z pojawieniem się pierwszego kanału nadającego w jakości 8K, producenci rozpoczną wzmożone prace nad nowymi modelami telewizorów. Być może pierwsze konkrety poznamy już w styczniu 2019 r. podczas targów elektroniki CES w Las Vegas.

Japończykom zależy, by technologia 8K stała się powszechnie dostępna przed Igrzyskami Olimpijskimi, które w 2020 roku odbędą się w ich kraju. Póki co, Polacy raczej nie powinni zawracać sobie tym głowy, skoro na palcach jednej ręki można policzyć kanały nadające w 4K (ponadto robią to jedynie okazjonalnie, np. w przypadku ważnych meczy piłkarskich czy nowych seriali).

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie:
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Sprostowanie “Wolnych Mediów”

Jak pisze nasz czytelnik: “Jedyną firmą która obecnie na świecie i w Polsce sprzedaje telewizory 8K jest Samsung. Urzadzenie Sharpa to monitor. Nie posiada tunera telewizyjnego.”

https://biuletyn.imm.com.pl/internal_browser/internet/030c06f06b1056d9030c063b61c734c6/z/i

https://news.samsung.com/pl/samsung-qled-8k-wchodzi-do-sprzedazy-w-polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 04.12.2018 18:12

  Te wszystkie 4K, 8K itd, to jest straszny marketingowy pic na wodę. Już porządne HD w zupełności wystarcza i filmy oglądane w tej jakości są zupełnie wystarczające dla ludzkiego oka. Już z 2-3 metrów oczy nie są w stanie wychwycić wszystkich szczegółów w HD.

 2. wloczykij 05.12.2018 11:21

  Kupcie po 4 telewizory na każdą ścianę i pierzcie sobie mózgi skuteczniej. Później sprzedadzą wam kibel 12G, a na końcu kupią was za grosza.

 3. Murphy 05.12.2018 12:21

  Właśnie w tym jest zawsze problem, że dostępność mediów w danym formacie jest zwykle znacznie opóźniona w stosunku do dostępności sprzętu ich obsługujących. Nawet jak teraz kupisz sobie 4k to nie za wiele jest na tym co oglądać. Lepiej poczekać i kupić jak stanieje.

 4. Szwęda 05.12.2018 17:49

  No tak, po to robią te 4k, 8k itd, żebyś kupował coraz większe telewizory i wydawał na nie coraz więcej i więcej…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.