Pierwsze na świecie badania u dzieci z AZS

Opublikowano: 06.09.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1100

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych pomogą dzieciom z atopowym zapaleniem skóry. Dzięki grantowi w wysokości 16 mln uruchomione zostaną pierwsze na świecie badania kliniczne u pacjentów od 2. roku życia z umiarkowaną i ciężka postacią atopowego zapalenia skory (AZS).

Atopowe zapalenie skóry jest ciężką chorobą zapalną, występującą głównie u dzieci. W Polsce choruje na nie około 8 proc. dzieci, przy czym zdecydowana większość przypadków rozwija się do 5. roku życia.

W informacji przekazanej PAP specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślają, że jest to choroba charakteryzująca się zmianami zapalnymi na skórze. W najcięższych przypadkach obejmują one nawet 80-90 proc. powierzchni. Dochodzi do przesuszenia skóry i odczuwany jest silny, uporczywy świąd.

Zamiany skórne są przyczyną wielu problemów pacjentów z AZS, między innymi ze względu na zaburzenia snu spowodowane świądem, niepokój, zaburzenia zachowania, stany lękowe, a nawet stany subdepresyjne. U części chorych rozwija się depresja, a nawet myśli samobójcze.

Około 30-40 proc. chorych na atopowe zapalenie skóry cierpi też na inne choroby z kręgu atopii, takie jak nietolerancje, czy alergie pokarmowe, alergiczny nieżyt nosa lub astmę. AZS jest chorobą o bardzo złożonej i wciąż nie do końca poznanej patogenezie, biorą w jego rozwoju udział czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe.

Mimo wciąż prowadzonych badań nie ma obecnie satysfakcjonujących metod terapeutycznych szczególnie dla dzieci; ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są potwierdzone badaniami klinicznymi. Jedyny zarejestrowany dla populacji lek (dupilumab) to preparat biologiczny, który Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do stosowania w Europie dla chorych z umiarkowaną i ciężką postacią AZS od 6. roku życia.

Lek ten w Polsce na razie nie jest objęty refundacją, ponadto nie zabezpiecza młodszych dzieci. Doświadczenia kliniczne i stosowana praktyka polega na leczeniu najmłodszych pacjentów lekami immunosupresyjnymi, m.in. metotreksatem i cyklosporyną, jednak jest to leczenie poza wskazaniami refundacyjnymi.

„Stąd też nasz projekt ma na celu przeprowadzenie pierwszego na świecie, randomizowanego, podwójnie zaślepionego i kontrolowanego placebo badania klinicznego u pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią AZS, od 2. roku życia” – podkreśla prof. Joanna Narbutt z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi koordynator projektu, cytowana w prasowym komunikacie.

Badanie dofinansowane przez Agencję Badań Medycznych ma określić skuteczność oraz bezpieczeństwo cyklosporyny i metotreksatu u dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych pacjentów. W projekcie zaplanowane są liczne badania oraz konsultacje mające na celu objęcie tej szczególnej grupy chorych opieką holistyczną, tak aby jeszcze bardziej poznać ich problemy w zakresie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Projekt jest unikatowy i uzyskane wyniki będą miały bardzo ważne implikacje kliniczne – zapewniają specjaliści.

Prof. Joanna Narbutt podkreśla, że projekt ten zakłada przeprowadzenie po raz pierwszy na świecie badania klinicznego w grupie pacjentów pediatrycznych na AZS od 2. roku życia, mającego na celu określenie bezpieczeństwa i skuteczności terapii cyklosporyną i metotreksatem.

„Przeprowadzone szeroko badania i konsultacje przyczynią się do lepszego zrozumienia istoty choroby i umożliwią klinicystom prowadzenie bezpiecznej i skutecznej terapii w oparciu o uzyskanie obiektywnych wyników badania” – podkreśla specjalistka.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MakSym 06.09.2020 19:13

    Pomijając to, że ten artykuł to akademickie bredzenie, AZS powinno się raczej nazywać PZS – poszczepiennym zapaleniem skóry…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.