Pierwsze aresztowania przeciwników szczytu G7

Opublikowano: 25.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 574

Co najmniej 15 tys. osób wzięło wczoraj udział w jedynej dozwolonej manifestacji przeciw szczytowi G7 rozpoczynającemu się wieczorem w kurorcie Biarritz, we francuskim Kraju Basków. Przedwczoraj doszło do pierwszych aresztowań przeciwników szczytu – policja zatrzymała 17 osób wśród próbujących manifestować mimo zakazu. „Dość tej maskarady!”, „Nie chcemy waszego cynicznego świata!”, „Chodźcie z nami gasić pożar kapitalizmu!” – hasła dzisiejszej manifestacji będą rozwijane na Anty-szczycie, na który zjechały tysiące ludzi.

Anty-szczyt trwa już od przedwczoraj i będzie trwał jeszcze po poniedziałkowym wyjeździe przywódców siedmiu państw, którzy zjechali do Biarritz, by rozmawiać w otoczeniu 13 tys. policjantów pilnujących ich spokoju (do tego zmobilizowano też wojsko). Manifestacje są zabronione przez cały czas trwania ich rozmów w promieniu 50 kilometrów od Biarritz, oprócz dzisiejszej, na trasie między francuskim Hendaye a hiszpańskim Irun, oddalonych od zamkniętego miasta o ok. 30 km.

Przedwczoraj policja zaatakowała i rozbiła brutalnie początek antyszczytowej manifestacji w miejscowości Urrugne (ok. 27 km od Biarritz). Manifestantów obsypano granatami z gazem łzawiącym, strzelano do nich plastikowymi kulami i pałowano. Oprócz aresztowanych, byli ranni: 23 osoby odwieziono do szpitali. Wczoraj było spokojnie: marsz protestu między Hendaye a Irun odbywał się jeszcze przed przybyciem przywódców i był wyjątkowo dozwolony przez najwyższe czynniki, policja nie interweniowała. W tłumie byli m.in. antykapitaliści, alterglobaliści, „żółte kamizelki”, rolnicy i sporo baskijskich flag.

Dzisiaj uczestnicy szczytu społecznego chcą symbolicznie „otoczyć” niedostępne Biarritz okupując pokojowo ronda i blokując drogi dojazdowe do kurortu, co zapowiada kolejne szarże policyjne. Opozycyjny Anty-szczyt jest sukcesją zaplanowanych debat, wykładów, spotkań na siedem głównych tematów: kapitalizm i dyktatura koncernów międzynarodowych, sprawiedliwość i demokracja społeczna, ruch antywojenny, feminizm, „nikt nie jest nielegalny”, neoliberalny terror policyjny, prywatyzacje i długi publiczne oraz ekologia. Spotkania będą odbywać się w miejscowościach otaczających Biarritz, w miejscowych halach lub na obozowiskach. Ich uczestnikom nie wolno wychodzić na ulice w grupach.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.