Pierwsza sieć 5G wystartuje w Polsce już 11 maja!

Niedawno informowano, że Urząd Komunikacji Elektronicznej – UKE – odwołał aukcję na częstotliwości, które miały być wykorzystywane do świadczenia usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. sieci 5G mimo to okazuje się, że i tak pierwsza sieć 5G w Polsce powstanie i to już za kilka dni.

Siecią komórkową, która jako pierwsza pochwali się wdrożeniem 5G będzie Plus. Już 11 maja zostanie ona uruchomiona komercyjnie. Jest to swego rodzaju zaskoczeniem, bo spodziewano, się, że pierwszy z 5G będzie Play, który aktywnie testuje tą technologię. Tym razem Plus ubiegł konkurenta.

Wdrożenie 5G przez polski telekom Plus GSM jest możliwe tylko dlatego, że sieć ta dysponuje częstotliwościami w zakresie 2600 MHz, które dotychczas były stosowane wyłącznie do transmisji 4G LTE. Plus uruchomi komercyjnie sieć 5G w siedmiu polskich miastach. Chodzi o Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Według informacji prasowych, 5G będzie dostępne dla każdego abonenta Plusa i Cyfrowego Polsatu dysponującego kompatybilnym smartfonem lub routerem.

Jeśli Play rzutem na taśmę nie wdroży w ten weekend chociaż części swojej sieci, to Plus będzie mógł się poszczycić posiadaniem pierwszej komercyjnej siecią 5G w Polsce. Według założeń w ciągu kilku miesięcy, ma ona objąć zasięgiem 3 mln klientów. Plus szacuje, że w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 000 mieszkańców wspomnianych miast. Wykorzystywane są urządzenia nadawcze Ericssona.

Wykorzystanie częstotliwości 2600 MHz powoduje, że zasięg usługi będzie całkiem znośny, a przepływności maksymalne mogą osiągnąć wartość do 600 Mbps. W nowej sieci ma też być lepsza stabilność, opóźnienie oraz mniej przeciążeń gdy z internetu korzysta jednocześnie wiele osób.

Nad budową sieci telekomunikacyjnej 5G pracują wszyscy operatorzy w Polsce. Jednak bez przyznania częstotliwości nie ma mowy o stworzeniu szybkiej sieci mobilnej. W Polsce 5G ma operować w zakresie 3400-3800 MHz, ale odwołano aukcję tych częstotliwości, co oddala w czasie moment implementacji 5G przez pozostałe telekomy.

Technologia 5G spotkała się z dużym oporem społecznym. Powszechne są obawy o jej szkodliwości (technologia jest eksperymentalna, bo nie została zbadana pod kątem długotrwałego wpływu na zdrowie i życie ludzi, a dodatkowo martwi, że zakresy częstotliwości stosowane są w broniach do rozpędzania tłumów – przypis WM). Wdrożenie tego standardu telekomunikacyjnego bywa łączone z kontrolą umysłów, problemami onkologicznymi a nawet z epidemią koronawirusa. W kilku krajach świata zaczęto podpalać stacje bazowe telefonii komórkowej.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl