Pierwsza ofiara górniczej inwazji na Palawanie

Opublikowano: 01.02.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 577

FILIPINY. Gerry Ortega, działacz ruchu na rzecz zablokowania inwestycji górniczych na filipińskiej wyspie Palawan, został zamordowany 24 stycznia 2010 roku w Puerto Princesa City. Ortega był adwokatem i dziennikarzem, zaangażowanym w dzieło powstrzymania masowych projektów górniczych na Palawanie oraz demaskowanie mechanizmów korupcyjnych drążących środowisko rządowo-przemysłowe Filipin

Burmistrz Puerto Princesa City, Edward Hagedorn, powiedział dziennikarzom, że z wstępnych ustaleń wynika, że dokonane zabójstwo jest motywowane politycznie i jest formą zemsty. Rodzina ofiary utrzymuje, że tuż przed śmiercią Ortega otrzymywał pogróżki. Domniemany morderca Ortegi, Marlon Recamata został zatrzymany przez policję. Dotychczasowe dochodzenie zdradza wiele powiązań z lokalnymi sferami rządowymi. Pistolet zarekwirowany przez policję okazał się być zarejestrowany na Romeo Serratubiasa, byłego pracownika administracji wyspy. Z ustaleń wynika, że Serratubias miał sprzedać broń Percivalowi Lesiasowi, który według nie potwierdzonych źródeł jest obecnym pracownikiem lokalnego samorządu.

Po zamordowaniu Ortegi pozostali działacze nie mogą czuć się bezpieczni. Aritso Mandawa z palawańskiej organizacji ALDAW również otrzymywał wielokrotne groźby utraty życia. Mandawa jednak nie zamierza się ugiąć. „Będę walczyć dla moich ludzi i ziemi – deklaruje – dopóki prezydent Filipin, nie wstrzyma wszystkich inwestycji górniczych, które są wręcz ludobójcze dla ludności tubylczej”.

Pomimo sprzeciwu lokalnych społeczności i federacji, organizacji pozarządowych oraz zagranicznych instytucji naukowych, filipiński rząd brnie ku konfrontacji, wydając kolejne pozwolenia na prace górnicze a ostatnio także rozwój palmy olejowej. Obecnie w toku postępowania znajduje się ostateczne wydanie zezwolenia na rozpoczęcie prac dla MacroAsia Corporation oraz Ipilan Nikel Corporation. Zarządy obu przedsiębiorstw, zaręczają, że ich inwestycje zostały pozytywnie przyjęte przez lokalną ludność.

Na Palawanie znajdują się jedne z najstarszych drzew na półkuli południowej, 200 gatunków endemicznych oraz ok. 100 zagrożonych, uwzględnionych w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków (IUCN). Palawan jest także domem dla rdzennych społeczności Tagbanua, Palawan, Tau’t Bato i Batak. Niektóre z nich mają nieduży kontakt ze społeczeństwem narodowym

Od kiedy w 2006 roku ówczesna prezydent Filipin, Gloria Macapagal-Arroyo wezwała do ożywienia górnictwa w kraju, złożono co najmniej 300 wniosków o przydzielenie koncesji na wydobycie niklu, chromu i innych zasobów na wyspie Parawan.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: intercontinentalcry.org, survival.international.org, www.humanrights.asia


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.