Pierwsza debata o Papui Zachodniej w brytyjskim parlamencie

Opublikowano: 25.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 564

W środę 8 maja 2019 roku w brytyjskiej Izbie Gmin po raz pierwszy w historii brytyjskiego parlamentu odbyła się powszechna debata na temat praw człowieka w Papui Zachodniej. Parlamentarzyści z wielu brytyjskich partii politycznych zauważyli faktyczne naruszenie prawa do samostanowienia Papui Zachodniej, a także wyrazili swoje zaniepokojenie działaniami indonezyjskich służb bezpieczeństwa. Wystosowano również apel do rządu brytyjskiego aby dokonał przeglądu swojego stanowiska na temat Papui Zachodniej.

W swoim wystąpieniu konserwatywny poseł Robert Courts, ustosunkowując się do Aktu Wolnego Wyboru z 1969 roku określił go jako wydarzenie nie będące „wolną konsultacją”. Zauważył również, że ci którzy zostali wybrani do jego przegłosowania byli szantażowani i poddani groźbie użycia przemocy. Mark Field, jako przedstawiciel rządu brytyjskiego w debacie i minister ds. Azji i Pacyfiku, powiedział, że Akt Wolnego Wyboru z 1969 roku był „całkowicie wadliwy”. Courts analizując podstawowe pytania dotyczące zasadności tzw. Aktu Wolnego Wyboru przyznał, że uzyskane odpowiedzi podważają samą zasadność indonezyjskich rządów w Papui Zachodniej. Akt Wolnego Wyboru był nieuczciwym procesem, w którym Indonezja przeforsowała „prawo” do zajęcia Papui Zachodniej. Posłowie z innych partii wyrazili podobne obawy. Na przykład Stephen Gethins ze Szkockiej Partii Narodowej oświadczył, że samostanowienie dotyczy sedna całego problemu z jakim boryka się obecnie Papua Zachodnia.

Posłowie z Wielkiej Brytanii mówili także o naruszeniach praw człowieka w Papui Zachodniej. Alex Sobel z Partii Pracy, przewodniczący międzypartyjnej grupy parlamentarnej ds. Papui Zachodniej przekonywał, że w trakcie liczącej sobie 50 lat indonezyjskiej kontroli, zarchiwizowano kilka znaczących dowodów na dokonanie ludobójstwa w Papui Zachodniej. Mówcy omawiali także trwający kryzys humanitarny w regencji Nduga. Konserwatywny poseł John Howell, przytoczył liczbę 30 tysięcy uchodźców, ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku działań indonezyjskich sił bezpieczeństwa w tym obszarze. Posłanka Helen Goodman, członkini zespołu spraw zagranicznych Partii Pracy zgłosiła „niewłaściwe posłużenie się białym fosforem” w Nduga przez indonezyjskie wojsko.

https://www.youtube.com/watch?v=0GMaOmYvkQQ

Przysłuchujący się debacie przedstawiciel brytyjskiego rządu, Mark Field wyraził zaniepokojenie doniesieniami o domniemanym łamaniu praw człowieka i zauważył, że „nie było odpowiedzialności za poważne nadużycia z przeszłości”. Minister przytoczył również nazwiska Yanto Awerkiona, Sema Asso oraz Edo Dogopii, którzy zostali aresztowani i oskarżeni o zdradę po udziale w pokojowym spotkaniu modlitewnym. Oświadczenie Fielda o całkowitej wadliwości Aktu Wolnego Wyboru z 1969 roku dotyczyło metody przeprowadzenia tych „rzekomych” konsultacji. Zamiast zastosowania metody „jeden człowiek, jeden głos”, indonezyjskie władze same wyselekcjonowały nieco ponad 1000 „przedstawicieli” Papui Zachodniej, którzy zadeklarowali włączenie do Indonezji”.

Robert Courts zwrócił uwagę na trwającą zmowę milczenia wokół Papui Zachodniej. W ciągu ostatnich 50 lat w Izbie Gmin odbyło się 3455 debat na temat „spraw wielkich i małych”, ale trwająca dyskusja była pierwszą dotyczącą kwestii niesprawiedliwości, która dotknęła mieszkańców zachodniej części Nowej Gwinei. Zwracając się do ministra pytał co może zrobić rząd brytyjski? Courts przyznając, że władza Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii jest ograniczona, to jest ono w stanie oddziaływać na rzeczywistość poprzez presję dyplomatyczną. Brytyjski poseł zasugerował, że rząd Londynie może zachęcać Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka do wysłania obserwatorów do Papui Zachodniej, a także działać na rzecz wolności prasy w Papui Zachodniej, która pozostaje strefą zamkniętą dla wolności słowa. Przywołał przykład redaktorki BBC, Rebeki Henschke, która została wydalona z Indonezji z powodu „tweedów”, które „zraniły uczucia indonezyjskich żołnierzy”.

Podczas debaty czterech deputowanych Izby Gmin złożyło także wyrazy uznania dla Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), którego przewodniczący, Benny Wenda od 2002 roku mieszka w Wielkiej Brytanii i był obecny tego dnia w Izbie Gmin. Robert Courts w swoim wystąpieniu nawiązał do historii Benny’ego Wendy, opowiedział o jego ucieczce z indonezyjskiego więzienia w okresie kiedy rząd Megawati Sukarnoputri rozpoczął nową falę represji przeciw zachodniopapuaskim działaczom, a także o prowadzonej przez kolejne 17 lat przez B. Wendę międzynarodowej kampanii na rzecz ujawnienia prawdy i przywrócenia sprawiedliwości w Papui Zachodniej.

Brytyjska debata w Izbie Gmin poprzedziła słowa wypowiedziane w ostatnich dniach przez Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa, który podczas wizyty na Vanuatu wyraził nadzieję, że Indonezja pozwoli obserwatorom ONZ rozpocząć misję w Papui Zachodniej.

Opracowanie i tłumaczenie: Damian Żuchowski
Na podstawie: YouTube.com, FreeWestPapua.org [1] [2]
Źródła: WolneMedia.net i Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.