Pieniądze na walkę z COVID-19 idą na maszty flagowe

Opublikowano: 12.11.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1960

Czy maszty z flagą biało-czerwoną odstraszają koronawirusa? Biologii i medycynie nic na ten temat nie wiadomo, ale polski rząd zdaje się być innego zdania. Gminy w całej Polsce mogły starać się o dofinansowanie na instalację polskiej flagi, a pieniądze na ten cel pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Program „Pod biało-czerwoną” został ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego w końcu sierpnia. Gdy rodzice, uczniowie i nauczyciele w całym kraju zastanawiali się, jak będzie wyglądała nauka w szkołach i czy placówki nie zostaną szybko zamknięte, premier opowiadał, jak w każdej gminie załopocze polska flaga, pokazując, że mieszkańcy mają patriotyzm nie tylko w sercu. Inicjatywa stawiania flag była wspólnym dziełem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Cyfryzacji, w którym jako sekretarz stanu pracował Adam Andruszkiewicz, dawniej prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Potem o projekcie długo było cicho, ale bynajmniej nie został on odłożony do lamusa. 30 października, jak informuje OKO.press, w uchwale dotyczącej wsparcia dla inwestycji samorządowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, znalazł się zapis o przeznaczeniu na program „Pod biało-czerwoną” środków z tego właśnie funduszu. Każda wnioskująca gmina – a zgłosiło się ponad 1100 – może otrzymać maksymalnie pięć tysięcy złotych.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, administrowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale pod bezpośrednim nadzorem premiera, służyć miał z jednej strony walce z COVID-19 w sensie dosłownym (zadania realizowane przez Ministerstwo Zdrowia – zwalczanie zakażeń, leczenie chorych, profilaktyka, wyposażenie laboratoriów, zakup testów), a z drugiej strony niwelowaniu ekonomicznych skutków stanu epidemii. To z jego zasobów, które z kolei pochodzą m.in. z funduszy europejskich i sprzedaży obligacji, wypłacano pomoc dla biznesu i dla pracowników, pożyczki dla mikrofirm. W 2020 r. rozdysponowano w ten sposób 66,6 mld złotych, nieco ponad połowę całej dostępnej puli. Doprawdy trudno zakładać, że stawianie masztów flagowych pomaga leczyć chorych, zapobiegać zakażeniom czy wspiera kulejącą gospodarkę.

To nie pierwszy przypadek, gdy pieniądze z koronawirusowych funduszy idą na wątpliwe inwestycje – w Katowicach ze środków z funduszu na walkę ze skutkami stanu epidemii postanowiono zbudować pomnik. W Szczecinie pieniądze skierowano na przebudowę stadionu piłkarskiego. Program budowy masztów jest jednak wyjątkowy – patriotyzm w Polsce krzewi się na każdym kroku i dodatkową inicjatywę w tym kierunku trudno nazwać inaczej, jak cynicznym marnotrawstwem.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 12.11.2020 11:45

    Pandemia od stycznia straszna choroba ilu pilkarzy zmarlo 0 ilu sportowcow tez 0 a taka straszna choroba, tylko plebs mozna wycinac w ramach teroru strachu.
    Dlaczego nikt nie podaje statystki zgonow na wszystko inne oraz covid ?
    Wrzesien 2.5 tys wiecej zgonow niz w poprzednim roku to blad ststystyczny, pazdziernik 10 tys wiecej zgonow niz rok wczesniej i naliczaja nie miesiecznie ale juz tygodniowo, biora tydzien z najwoeksza liczba zgonow a ty to sobie musisz razy 4 zeby miec miesieczny wynik to nie dziwne ze zawyzaja liczbe zgonow? Pozatym podczas pandemi na stan 38 mln polakow pandemia by tlukla 1% populacji miesiecznie przy restrykcjach i super slyzbie zdrowia bylo by to 380 tys zgonow miesiecznie a mamy 40 tys i to w wypadkach od chorob z starosci itd
    Ja nie mowie ze virusa nie ma mowie ze nie ma smiertelnosci 1% jak podaja media bo by musialo umierac 380 tys osob na sam covidv a umiera 40 tys na wszystko , wiec jaki procent z 38 mln to bedzie jezeli umarlo w miesiacu 2.5 tys osob na covid 0.01%? Warto blokowac gospodarke krocie na szczepionki podawane co rok ,chyba ze to jest powod aplikacja szczepionek w jakims interesie moze ograniczenia liczby ludnosci

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.