Pielęgniarki w kamasze

Opublikowano: 06.08.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 834

A co? Nie wolno im? Zwłaszcza, że co szósty ochotnik przyjęty do Wojsk Obrony Terytorialnej ma zawód związany z medycyną. Brakuje za to informatyków i analityków.

Okazuje się, że w jednostkach V rodzaju służby wojskowej jest duża reprezentacja zawodów medycznych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zachęca na swoich stronach pielęgniarki i pielęgniarzy, aby zgłaszali się na szkolenie. Co oferuje im Dowództwo Polskich Sił Zbrojnych?

Na przykład rozmaite kursy tematyczne, które mogą okazać się pomocne w sytuacji kryzysowej lub na polu bitwy: między innymi kurs wkłucia doszpikowego i zaawansowanych technik ratujących życie, kurs z zaawansowanych zabiegów przy obrażeniach ciała w opiece przedszpitalnej, kurs USG w urazach, szkolenia z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym, a także z zakresu polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu. Dla osób aktywnych zawodowo w ostatnim czasie co najmniej przez 2 lata przewidziano szkolenia specjalizacyjne — między innymi anestezjologiczne i chirurgii.

W centralnej Polsce właśnie ruszył trzeci etap szkoleń terytorialsów. Jak podaje portal “Defence 24”, 28 lipca rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie dla żołnierzy WOT po raz pierwszy rozpoczynających służbę wojskową. Przysięga żołnierzy trzeciego etapu planowana jest na dzień 12 sierpnia w Lesznie. Wcześniej już szkolenia związane z trzecim etapom zainicjowano w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej.

Oprócz medyków, których jak widać jest w WOT nadreprezentacja, przewidziano też kilkaset stanowisk tzw. sztabowych, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chodzi np. o informatyków, łącznościowców i analityków — ale takich, którzy na służbę wojskową i tak się nie załapali z powodu otrzymania na komisji kategorii D. Na szczeblu każdej spośród 17 planowanych brygad WOT będzie możliwe wyznaczenie kilkunastu takich stanowisk sztabowych, np. w sekcji łączności, analiz, komunikacji lub współpracy cywilno-wojskowej, jak zapowiadał generał Wiesław Kukuła w styczniu tego roku. Natomiast na chwile obecną — w przeciwieństwie do medycznych zawodów — nie zgłosiło się zbyt wielu chętnych posiadających kategorię D.

Ale dowódcy nie tracą nadziei: “Każdorazowe wyznaczenie osoby z kategorią D traktowane jest indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem predyspozycji osobistych do pełnienia służby na stanowisku, a także ograniczeń zdrowotnych danej osoby” — zachęca rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

Rzecznik twierdzi, że służba systematycznie się rozbudowuje. W komunikacie prasowym wysłanym do Defence 24 poinformował, że „tzw. mapa drogowa budowy WOT zakłada zwiększanie liczebności tej formacji o około 10 tys. żołnierzy rocznie. W ten sposób do końca 2019 roku w Wojskach Obrony Terytorialnej służyć ma ok. 30 tys. żołnierzy, a do 2021 roku osiągną one zakładaną liczebność 53 tys. żołnierzy”.

Niestety jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie miałby przebiegać test sprawnościowy dla informatyków. Internauci śmieją się, że zasiądą przed ekranami i rozegrają turniej Call of Duty.

Autorstwo: Julia Baranowska
Zdjęcie: strecosa (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.