Piękna Studnia

Opublikowano: 13.06.2020 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1723

W dawnych czasach studnie miejskie spełniały ważną funkcję. Służyły po prostu do dostarczania mieszkańcom wody pitnej. W czasie wojen otaczano je szczególną ochroną. Ciekawą historię ma nyska studnia znajdująca się przy ulicy Wrocławskiej. Ze względu na bogatą dekorację nazwali ją dawni mieszkańcy Piękną Studnią (niem. Der Schöne Brunnen). Każdego przechodnia lub turystę zaciekawia olbrzymia obudowa tej studni. W rzeczy samej wyróżnia się ona wśród śląskich dzieł rzemiosła artystycznego. Nie jest jednak przypadkiem, że studnia ma tak bogatą obudowę. W czasach nowożytnych wiele studni miejskich obudowywano metalowymi kratami. Miało to chronić źródło wody przed celowym zatruwaniem, jakiego dokonywano podczas różnych wojen.

W czasie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) grasujący na Śląsku Szwedzi wysyłali swoich szpiegów, aby zatruwali studnie miejskie, co miało pomóc pokonać opór obrońców. Władze Nysy, chcąc uchronić się przed trucicielami, rozkazały zasypać ziemią źródła wody i przeprowadzić z nich wodę do głównego źródła — do studni przy ulicy Wrocławskiej. Rada miejska wyznaczyła też dwóch strażników do pilnowania jej dniem i nocą.

Kilkadziesiąt lat po wojnie trzydziestoletniej postanowiono zabezpieczyć studnię przed ewentualnym zatruciem. Zdecydowano się wykonać żelazną obudowę. Środki na ten cel przeznaczył burmistrz Nysy Caspar Naas. Projekt i wykonanie zlecono Wilhelmowi Hellewegowi, biskupiemu ślusarzowi i mincerzowi. Studnię wykonano z żelaznej, bogato zdobionej kraty ważącej 2600 kg (studnia miała średnicę ok. 1,86 m i wysokość ok. 5 m). Dekoracja kraty ma motywy i przedstawienia związane z przyrodą, której źródłem jest m.in. woda. Widzimy tu przedstawienia roślinne, zwierzęce, fantazyjne oraz twarze ludzkie — być może jakieś bóstwa wodne. Jedna z obręczy studni ma inskrypcję w języku niemieckim: „Aus Belieben eines loblichen Magistrats machte mich Wilhelm Helleweg Zeugmeister a 1686”. Data z inskrypcji oznacza czas powstania studni. Dzieło zwieńczono wizerunkiem podwójnego orła Habsburgów. We wnętrzu studni zainstalowano pompę (jedną z pierwszych na Śląsku).

Piękna Studnia słynęła z dobrej wody, którą mieszkańcy pili do 1880 roku, gdyż wtedy założono w mieście instalacje wodne. Studnia nyska obok fontanny Trytona należy do osobliwości miasta i jest jednym z najcenniejszych zabytków, a przy tym unikatowym obiektem w skali kraju.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Marek Sikorski
Na podstawie książki pt. „Nysa. Zabytki i historia” (Nysa 2011, s. 149-150)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.