Piekarnie zapłacą mniej za energię

Opublikowano: 09.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1467

Zgodnie z zapowiedzią premiera, Sejm przyjął w środę nowelizację, która umożliwi piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonych cenach.

W nowej ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji znalazły się zapisy, które wprowadzają m.in. cenę maksymalną za gaz dla piekarni, wynoszącą 200,17 zł za MWh. To spełnienie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z ubiegłego tygodnia.

Zgodnie z nowelą, z ceny maksymalnej gazu do końca 2023 r. będą mogli korzystać ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2022 r. prowadzili piekarnię i dla których była to działalność dominująca, albo przychód z działalności w ciągu dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży własnego pieczywa i ciastek. Warunkiem jest niezaleganie ze zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego.

Za zmianą przepisów głosowało w środę wieczorem 234 posłów, 15 było przeciw, a 202 wstrzymało się od głosu.

Ponadto nowelizacja ma umożliwić przymusowe dochodzenie podatku VAT, który rozliczany jest w szczególnych procedurach (chodzi o podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby jest inne państwo niż Polska i deklaracja została złożona w innym państwie).

Ustawa ma usprawnić korzystanie z Rejestru Należności Publicznoprawnych, który służy uzyskaniu informacji o podmiotach, które pomimo obowiązku nie wykonują zapłaty należności pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej, których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych albo jednostki samorządu terytorialnego.

Nowela ma również doprecyzować moment wszczęcia egzekucji administracyjnej (sytuacja, gdy pierwszą czynnością egzekucyjną jest zajęcie dokonane poprzez sporządzenie protokołu zajęcia lub odbioru dokumentu czy też doręczenie zawiadomienia o zajęciu – innemu podmiotowi lub urzędowi niż dłużnik zajętej wierzytelności).

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: ISBNews.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. adambiernacki 09.02.2023 16:36

  W zamian mają karmić obowiązkowo Polaków i tylko Polaków syfem?

 2. emigrant001 10.02.2023 00:08

  albo mąką z pasikoników:)

 3. Stary Kulas 11.02.2023 09:04

  Czy u Was też od ponad roku nie da się kupić prawdziwego, normalnego chleba?

 4. emigrant001 13.02.2023 16:25

  od roku sam robię chleb na zakwasie + drożdże i większość “sklepowych” to nie jest nawet produkt chlebopodobny:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.