Pięć spraw ważnych dla nastoletnich kirgiskich aktywistek

Opublikowano: 08.02.2015 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 587

Devochki-Activistki (dziewczyny aktywistki) z Kirgistanu mają od 13 do 17 lat. Walczą na rzecz równości, sprawiedliwości i różnorodności w środowisku niesprzyjającym prawom kobiet.

Jednym z kluczowych elementów ich projektu jest blog, na którym publikują listy od dziewcząt pochodzących z regionów Kirgistanu zdominowanych przez kulturę patriarchalną.

Oprócz bloga, Devochki-Activistki wyrażają swoją chęć uczestniczenia na równych zasadach w kirgiskim społeczeństwie także poprzez sztukę, poezję czy muzykę. Zachęcają młodych ludzi do zaangażowania się w ruch na rzecz równości płci HeForShe.Chcą też sprawić, żeby dziewczęta i chłopcy mieli w jednakowym stopniu dostęp do edukacji, sportu i opieki zdrowotnej.

W tym tygodniu Global Voices spotkało się z Aishoolą Aisaevą (17 l.), żeby dowiedzieć się, jakie problemy motywują Devochki-Aktivistki do kontynuowania działań w kraju.

„Ludzie myślą, ze feminizm polega na nienawidzeniu mężczyzn – mówi Aisaeva – a chodzi o przeciwstawianie się przemocy”.

SPRAWA 1: EDUKACJA

Aishoola Aisaeva: Edukacja jest w Kirgistanie ważnym zagadnieniem, zwłaszcza dla dziewcząt. Po obozach młodzieżowych, które organizowałyśmy w 2013 roku, zaczęłyśmy poruszać tę kwestię na forum i zdałyśmy sobie sprawę, że, jeśli chodzi o edukację, rodzice raczej wolą wspierać swoich synów, niż córki.

Szkoły używają przestarzałych, patriarchalnych podręczników w większości napisanych przez mężczyzn. Książki te uczą jedynie o roli mężczyzn w historii i społeczeństwie Kirgistanu, ignorując istnienie kobiet.

Oto fragment listu, który wysłała do nas dziewczyna mieszkająca w prowincji Chui otaczającej stolicę kraju, Biszkek: “Po szkole nigdy nie wychodzę z domu. I nie widzę niczego nowego, każdy dzień jest taki sam: sterty brudnych naczyń, sprzątanie, pranie, pilnowanie dzieci. To mnie wyczerpuje i potem nie mam sił na odrabianie pracy domowej” – J., 16 lat

Niestety, nie wszystkie dziewczęta w Kirgistanie mogą zdobywać potrzebną wiedzę. Niektóre chodzą do szkoły, a inne – nie.

Posługujemy się sztuką i graffiti, a także organizujemy pokazy filmowe, żeby podzielić się doświadczeniem z innymi nastolatkami. Na naszym blogu zamieszamy informacje o znanych kobietach naukowcach, odkrywczyniach i kobietach zajmujących się polityką

Chcemy zainspirować inne dziewczyny pokazując im, że kobiety mogą studiować przedmioty ścisłe i angażować się w politykę. Kobiety mogą odegrać dużą rolę dla przyszłości naszego kraju, musimy tylko zachęcić więcej dziewcząt, żeby kształciły się i były zaangażowane.

SPRAWA 2: RÓŻNORODNOŚĆ

AA: Wszystkie jesteśmy różne. Pochodzimy z różnych szkół, miejscowości i grup wiekowych.Są wśród nas dziewczyny z ulicy, dziewczyny nieheteroseksualne, niepełnosprawne i te, które doświadczyły przemocy, nienawiści, niesprawiedliwości i dyskryminacji.

Kiedy zaczęłyśmy same zbierać nasze historie, zrozumiałyśmy, jak różne jesteśmy i jak różne są nasze życia. Wszystkie jednak potrzebujemy miejsca, w którym będziemy rozumiane i wspierane.

“Uczyłam się w miasteczku (nie mogę powiedzieć, gdzie dokładnie mieszkałam). Moja ciotka jest dobra i uprzejma, tak samo jak jej córka. Najstraszniejsze było to, że stale doznawałam molestowania seksualnego, przemocy fizycznej i psychicznej ze strony jej synów i mojego wujka. Mówili, że robią to, ponieważ jestem dziewczynką. Codziennie płakałam, bo nic nie mogłam z tym zrobić, nikt by mi nie uwierzył. Tak wyglądało moje dzieciństwo. W tamtym czasie chciałam popełnić samobójstwo” – A., 16 lat.

SPRAWA 3: ZDROWIE

AA: Promujemy zdrowie reprodukcyjne, ponieważ wiedza o naszych prawach związanych ze zdrowiem jest dla nas bardzo ważna.Ta kwestia zawsze jest poruszana na naszych obozach, konferencjach i spotkaniach. Chcemy, żeby dziewczęta wiedziały więcej na ten temat i same podejmowały decyzje dotyczące ich ciał.

“Jestem już wystarczająco dorosła, żeby decydować o swoim ciele. Chcę przez to powiedzieć, że jest ono moją własnością. Czemu więc wszyscy decydują za mnie, jak mam się ubierać, co robić, a czego nie robić z moim ciałem?! Chcę wymodelować sobie brwi i ściąć włosy, ale starsi bracia mi na to nie pozwalają” – J., 15 lat.

SPRAWA 4: SYMBOLICZNE PRAWO GŁOSU

AA: Uczestniczyłyśmy kiedyś w forum dotyczącym przemocy wobec kobiet, ale siedziałyśmy z tyłu sali, mimo, że temat był związany z problemami dziewcząt. Pozostali uczestnicy byli dorośli, a dyskutowali o kwestiach dotyczących nastolatek. Kiedy dano nam możliwość zabrania głosu, poprosiłyśmy ich, żeby rozejrzeli się dookoła i opowiedzieli na pytanie: czemu to nie my dyskutujemy o naszych problemach? Uwzględnili nas na liście, ale nie traktowali poważnie tego, co mówiłyśmy.

To jest problem. Społeczeństwo myśli, że nie możemy same wypowiadać się w swoim imieniu, a to dlatego, że nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby w pierwszej kolejności o naszych problemach rozmawiać właśnie z nami.

SPRAWA 5: RÓWNOŚĆ

AA: Jednym z głównych celów kirgiskich dziewczyn aktywistek jest równość. Równość płci dotyczy każdego i chcemy, żeby dziewczęta i chłopcy mieli w nią wkład i razem ją promowali.

Dostajemy historie od dziewczyn, które doświadczają nierówności i dyskryminacji. Dziewczęta mówią nam, że nie mogą robić tego, co chcą, ponieważ nie są chłopcami i społeczeństwo od dzieciństwa wtłacza je w te stereotypy. Poniższy fragment pochodzi z listu od dziewczyny, która chciała śpiewać “Manas”, tradycyjny kirgiski epos opowiadający o mitycznym królu wojowniku.

“Jestem Manaschi (osoba recytująca “Manas”), odkąd skończyłam 3 lata. Kiedy byłam dzieckiem, wszyscy myśleli, że to świetnie – uznawali wszystkie dzieci za równe. Jednak kiedy podrosłam, okazało się, że starsze dziewczynki mają o wiele trudniej. Kiedy miałam 9 lat, wszyscy zaczęli mówić mi, że mam wypełniać tradycyjne role.. W ten sposób na jakiś czas przerwałam moje ulubione zajęcie – opowiadanie. Wtedy pogodziłam się z tym, ze jestem dziewczyną” – K., 13 lat.

Autorstwo: Chris Rickleton
Tłumaczenie: Michalina Adamska
Źródło: Global Voices


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. niewolnik 09.02.2015 20:05

    Krąg się zacieśnia, jakiś powód trzeba wymyślić. Jedynie słuszna demokracja musi wyzwolić te dziewczynki posyłając tam swoje wojsko, a następnie wykopać i wypompować wszystko co jest w ziemi dla ich dobra.
    Skoro nie chcą dorośli kolaborować, to trzeba wykorzystać dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.