Pięć monet zmieni historię Australii?

Opublikowano: 22.05.2013 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Kilka monet z plaży najpewniej spowoduje, że na nowo trzeba będzie napisać historię Australii. W 1944 roku australijski żołnierz Maurie Isenberg stacjonował wraz z obsługą radaru na jednej z Wessel Islands. Te niezamieszkane wyspy w pobliżu północnego wybrzeża kontynentu miały strategiczne znaczenie dla jego obrony.

Isenberg w wolnych chwilach wędkował na plaży. Pewnego dnia znalazł pięć miedzianych monet. Schował je do puszki po tytoniu, o której zapomniał. Ponownie trafił na monety w 1979 roku. Chciał je sprzedać, ale największy handlarz numizmatyków w Sydney nie kupił ich twierdząc, że są bezwartościowe. Wówczas zabrał je do muzeum, gdzie dowiedział się, że monety liczą sobie około 1000 lat i pochodzą z sułtanatu Kilwa. Isenberg podarował je muzeum.

Przed kilkoma miesiącami monety postanowił zbadać australijsko-amerykański zespół pracujący pod kierunkiem Iana McIntosha, Australijczyka z Indiana University. Isenberg dokonał rzeczywiście niezwykłego odkrycia. Monety, datowane na X-XIV wiek zostały wybite w sułtanacie Kilwa. To kwitnące państwo zostało założone w X wieku przez księcia Ali ibn al-Hassana Shirazi na wyspie Kilwa znajdującej się u wybrzeży dzisiejszej Tanzanii. Szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym na wschodnich wybrzeżach Afrki i odebrało palmę pierwszeństwa położonemu na kontynencie Mogadiszu. Od założenia sułtanatu do roku 1227 władzę sprawowała tam dynastia perskich założycieli. W XIII wieku sułtanatem zaczęła rządzić arabska dynastia Mahdali. Kilwa handlowała m.in. z Indiami, a głównymi towarami, jakie wymieniano były złoto, srebro, perły, perfumy, arabska i perska ceramika, chińska porcelana. U szczytu potęgi w XV wieku Kilwa dominowała na tzw. Wybrzeżu Swahili, obejmującym przybrzeżne tereny dzisiejszych Kenii, Tanzanii i północnego Mozambiku.

Odkrycie w Australii monet z Kilwy może być jednym z dowodów, że przed tysiącem lat mógł istnieć szlak handlowy łączący Afrykę, Indie i Wyspy Korzenne. Znalezisko może też oznaczać, że James Cook nie był odkrywcą Australii.

Ian McIntosh planuje wyprawę badawczą na wyspę, na której Isenberg znalazł monety. Chce tam poszukać ukrytej jaskini, w której – jak głosi legenda – mają znajdować się starożytne monety i broń.

Maurie Isenberg zmarł w 1991 roku. W ubiegłym tygodniu zmarła jego żona. Norman Isenberg, syn odkrywcy, zaskoczony nagłym zainteresowaniem, mówi, że wśród papierów ojca trafił na mapę, na której zakreślono na czerwono kilka miejsc. Znalazł ten wycinek z “Australian Coin Review” z 1986 roku zatytułowany “Kto odkrył Australię?”.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: California Science & Technology News
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. lokso 22.05.2013 11:53

    Jeden żołnierz znalazł, drugi wcześniej zgubił to co wcześniej w innym miejscu znalazł.

  2. Aaron Schwartzkopf 22.05.2013 12:00

    Cała uznana dzisiaj historia wydaje się być (co czasem przyznają bardzo nieliczni historycy) kolosem na glinianych nogach. Historia najnowsza – chociażby dlatego, że zajmują się nią nie historycy, a orwellowscy retropolitycy. Czasy dawniejsze – bo sama już scaligerowska chronologia jest dość umowna i oparta na wątłych podstawach, a metody datowania do dzisiaj ścisłością nie grzeszą.
    Jeśli opisana w tekscie sprawa zaprowadzi do zbyt radykalnych wniosków, to zapewne, jak wiele podobnych, zostanie zamieciona pod dywan, tak dla świętego spokoju.

  3. Jedr02 23.05.2013 06:52

    Dla cywilizacji europejskiej odkrywcą jest James Cook, bo to pierwszy “nasz” który tam był. Dla tych z Kilwa byl kto inny odkrywcą. A tak to przecież cały czas tam ludzie żyli, to chyba też mieli to “odkryte” 😛 Nie wiadomo też jak długo tam żyli, czy był ktoś tam przed/oprócz Aborygenów.

  4. adambiernacki 23.05.2013 08:29

    Rzadnych cywilizancjuf tu nie byo tyko dimne zaury bo ta cywilizancja jezd jedynom i jak jej nie bendzie to przyjdom dimnezaury znowusz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.