Petra – siódmy cud świata

Opublikowano: 12.04.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 580

Petra, to skalne miasto zlokalizowane na terenie współczesnej Jordanii. Według naukowców poszczególne budowle wykute w litej skale (piaskowcu) są autorstwem nomadów pustynnych- Nabatejczyków. Co ciekawe do samej Petry prowadzi tylko jedna droga, a jest nią wąwóz As-Sik. Lokalizacja nie sprzyja życiu, ponieważ jest to teren półpustynny, skalny, gdzie ciężko o zasoby wody. Strumienie wodne w pobliżu „miasta” nie były na tyle duże, żeby zaspokoić potrzeby dużej populacji ludzkiej, więc budowano cysterny, wodociągi, by magazynować zapasy wody pitnej i umożliwić jej dystrybucję. Jest to zatem kolejny już przykład cywilizacji, która powstała w bardzo niegościnnych warunkach, ale pomimo tego, jej zaawansowanie przekraczało wszelkie wyobrażenie. Istotną kwestię stanowią domniemani twórcy całego kompleksu, czyli Nabatejczycy. Był to niezwykle rozwinięty technicznie lud, który zamieszkiwał tereny pustynne Arabii Saudyjskiej, stworzył budowlę Mada’in Saleh i szereg innych budowli drążąc litą skałę. Zakres prac podjętych przez starożytny lud był gigantyczny, a biorąc pod uwagę precyzję wykonania rzeźbień uznaję, iż prymitywny lud nie miał prawa wznieść czegoś podobnego. Tym bardziej, że do wyrzeźbienia w skale pomieszczeń i elementów konstrukcyjnych potrzebna była technologia, konkretne maszyny, a nie zwykłe dłuto.

4

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.