Pętla długu coraz ciaśniejsza?

Opublikowano: 08.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 837

Z uwagi na rychłe przekroczenie limitów zadłużenia na rok 2015, przedstawiciele resortu finansów właśnie obwieścili, że już teraz zamierzają rozpocząć zaciąganie nowych długów na poczet roku przyszłego. Jakby tego było mało, pożyczki w formie obligacji mają być wyrażone w walutach zagranicznych (euro), co przy nagłej zmianie kursów może oznaczać ostry wzrost należności do zwrotu.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Ministerstwa Finansów – rząd planuje emisję 6-letnich obligacji denominowanych w euro. Organizatorem emisji mają być zagraniczne banki: Santander, Barclays, Societe Generale i UniCredit. Cytowana w komunikacie wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska powiedziała, że “Środki z emisji powinny stanowić prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych”. Co to oznacza w praktyce? Niewykluczone, że limity nowych długów na ten rok dobijają do krańcowych wartości, a kasy na bieżące funkcjonowanie państwa coraz mniej. Stąd pomysł, aby już teraz zacząć wykorzystywać limity na rok 2016.

Co gorsze – nowe długi mają być wyrażone w euro. W praktyce oznacza to dla Polski potężne ryzyko walutowe, które może się objawić przy wzroście kursu euro do złotówki (a to w perspektywie cyklu koniunkturalnego jest bardzo możliwe). Na marginesie przypomnijmy, że na początku września rząd Kopacz już raz pokusił się o zaciągnięcie nowych długów w euro. Zgodnie z oficjalnym komunikatem – ministerstwo Finansów pożyczyło (głównie od zagranicznych funduszy inwestycyjnych i banków) kwotę 1 miliarda euro, która po przeliczeniu na złotówki stanowiła równowartość ok. 4,2 miliardów złotych.

Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. emigrant001 08.10.2015 10:26

    Frank szwajcarski tym razem rządowy. Banksterzy już wiedzą, że złoty straci na wartości. Będzie się działo czyli zbliża się reset.

  2. BrutulloF1 08.10.2015 11:33

    Trzymajcie się z dala od rządowych obligacji bo przy resecie stracicie wszystko.

  3. Maximov 08.10.2015 13:10

    Nie tylko od obligacji ale też różnych innych “produktów finansowych” (paradne!).
    Wszelkie fundusze powiernicze również polecą dramatycznie na pysk, gdyż sporo ich posiada obligacje rządowe w portfelu.
    Ja już zamknąłem jedną poliso-lokatę, kolejną wkrótce.
    Ciekawe, czy zdążę?
    Niektórzy ostawiają datę 17.10.2015 jako początek upadku obecnego systemu finansowego.
    Zobaczymy.
    “Ciekawe” czasy nadchodzą…

  4. dagome12345 08.10.2015 13:23

    @Maximov

    Mam prośbę, możesz podać “namiary” na tą datę 17.10.2015.
    Dziękuję.

    PZDR

  5. Maximov 08.10.2015 13:40

    To było gdzieś na Independent Trader ale w jakim artykule to, niestety, nie pamiętam.

  6. emigrant001 08.10.2015 13:45

    Banksterzy chcą zastąpić papierowego dolara papierowym SDR’em. Jeżeli system upadnie wcześniej będą musieli oprzeć się na złocie. Obligacje w euro to być może tylko zabezpieczenie gdyby im nie wyszło. Konkretna data nie jest możliwa do obstawienia, bo nie zależy tylko od Fed-u. Poza tym stopy procentowe i złoto drastycznie nie rosną, $ jest stabilny a obligacje są na wykupie 6-letnim. Obstawiam reset najdalej za 5 lat.

  7. Maximov 08.10.2015 13:58

    Pamiętajmy, że większość naszych długów to tylko elektroniczny zapis na serwerach różnych instytucji.
    W sytuacji braku zasilania lub/i niedziałającej infrastruktury informatycznej długu, de facto, nie ma, przynajmniej do czasu usunięcia awarii.
    W przypadku niemożności usunięcia awarii mamy reset i powrót do zdrowej gospodarki opartej na walutach z metali szlachetnych lub barteru.
    Masowy atak na infrastrukturę energetyczną kraju praktycznie powoduje jego rozpad.
    A w skali kontynentu? Nie sposób przewidzieć.
    Czy bojownicy ISIL, którzy przeniknęli do Europy mogliby tego dokonać? Moim zdaniem z łatwością.

  8. skyhigh 09.10.2015 09:10

    to teraz jak rozumiem każdy z was idzie do banku i bierze kredyt hipoteczny na max kwote na 40 lat i czeka na reset

  9. skyhigh 09.10.2015 09:55

    no według tego co wyzej- jest pewne, że reset bedzie w ciagu 5 lat wiec bierz hipoteke, po resecie nieruchomosc bedzie twoja!!! czy moze jednak nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.