Peruwiańczycy przeciw zamachowi stanu

Opublikowano: 14.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1829

Impeachment popularnego bezpartyjnego prezydenta Martina Vizcarry i dokonanie przez parlament wyboru tymczasowego następcy, oburzyły obywateli Peru. Wyszli na ulicę, bo w ich przekonaniu to nie sprawiedliwość zatriumfowała, lecz skorumpowana elita pozbyła się niewygodnego polityka.

Demonstracje na ulicach Limy trwają niemal nieustannie od 9 listopada, gdy odbyło się decydujące głosowanie w sprawie impeachmentu. Usunięcie Vizcarry, który – chociaż bezpartyjny i pozbawiony własnego parlamentarnego zaplecza – starał się walczyć z korupcją wśród peruwiańskich elit, oburzyło obywateli. Jeszcze gorsze wrażenie zrobiło na nich błyskawiczne zaprzysiężenie tymczasowego prezydenta, którym został dotychczasowy przewodniczący parlamentu Manuel Merino, i jego rządu, złożonego z proamerykańskich neoliberalnych technokratów. Kluczowe stanowiska objęli w nim politycy dobrze już znani z wcześniejszych, prawicowych gabinetów.

Protestujący w Limie twierdzą, że nie chcą prezydenta Merino, bo nie jest on w żaden sposób ich reprezentantem, nie mają też zaufania do Kongresu. Są zdania, że to obalony Vizcarra zamierzał, choćby powoli, reformować państwo. W połowie ubiegłego roku sondaże zaufania do polityków pokazywały nawet 70-85 proc. pozytywnych ocen działalności prezydenta. Pandemia i pełny lockdown, który został wprowadzony w marcu w państwie, gdzie większość pracujących obywateli jest zatrudniona w szarej strefie, a większość gospodarstw domowych cierpi z powodu złych warunków i przeludnienia, nie zmieniły tego. Vizcarra był nadal oceniany lepiej, niż konserwatywno-neoliberalne elity pozostające u steru władzy w poprzednich latach.

Fatalne wrażenie wywarło również ostentacyjne poparcie nowego „tymczasowego” rządu przez wysokich rangą wojskowych. Demonstranci są przekonani, że przeciwnicy prezydenta dokonali parlamentarnego puczu, a sprawę oskarżeń prezydenta Vizcarry o korupcję – którym polityk konsekwentnie zaprzeczał – powinien był rozpatrzyć sąd po zakończeniu przez niego kadencji. Nie brakuje również gniewu na całokształt sytuacji w Peru – nierówności społeczne, niesprawiedliwość i samowolę elit.

Reakcja na wielotysięczne demonstracje była typowa: policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, dokonała również aresztowań co najmniej kilkudziesięciu osób. Wśród poszkodowanych są dziennikarze. Międzynarodowe stowarzyszenia obrońców praw człowieka wystosowały już apele o to, by policja powstrzymała się od brutalnych reakcji. Wydaje się jednak, że „tymczasowy prezydent” ma zgoła inne plany, gdyż jego prośby o spokój i o to, by demonstranci „pozwolili państwu działać normalnie” (zupełnie jakby peruwiańskie państwo w ogóle działało) są ignorowane.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.