Personel szpitala w Tranobrzegu grozi strajkiem

Opublikowano: 17.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1101

Szykuje się kolejna fala strajków na Podkarpaciu: 91,4 procent uczestników referendum strajkowego opowiedziało się za najostrzejszą formą protestu w Wojewódzkim Szpitalu imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej. Pielęgniarki oraz reszta personelu medycznego nie jest zadowolona z podwyżek, które na początku września wypłaciła im dyrekcja, ogłaszając to jako wielki sukces. Czekają na spotkanie z marszałkiem województwa.

Prócz tego ponad 300 osób, głównie pielęgniarek i położnych, domaga się wotum nieufności dla obecnego dyrektora placówki Wiktora Stasiaka.

Trwające tydzień referendum strajkowe zakończyło się w ubiegły piątek. Wzięła w nim udział ponad połowa uprawnionych spośród 800 pracowników. Jest ono zatem wiążące. Jak czytamy w lokalnej prasie, przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mają jeszcze nadzieję na to, że spór zbiorowy zostanie rozwiązany polubownie. Spór zbiorowy w Tarnobrzegu ciągnie się praktycznie od początku lata. Pielęgniarki już drugi raz próbowały rozwiązać go w sposób pokojowy.

Pierwsza transza podwyżek przyznanych przez dyrekcję okazała się uznaniowa. Pracownicy średniego szczebla oczekiwali wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 300 zł, tymczasem zróżnicowano kwoty, które bezpośredni przełożeni wypłacali pracownikom: były osoby, które nie dostały nic, ale i takie , które dostały 600 zł. Podwyżki uzależniono m.in. od stażu pracy. Ani dyrektor szpitala, ani przedstawiciel urzędu wojewódzkiego Stanisław Kruczek, z którym pielęgniarki widziały się 4 września, nie potrafili zaproponować nic nowego:

“Osoby te w chwili podpisywania umowy miały pensję uregulowaną na poziomie adekwatnym do wykonywanej pracy” – mówił dyrektor. “Planujemy podwyżkę w sierpniu przyszłego roku o 200 zł do wynagrodzenia zasadniczego. Strona związkowa wnioskowała, aby była ona po równo przyznana na każdy etat.”

“Mam nadzieję, że to co zostało jednak wypracowane likwiduje konflikt w Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu. Umówiliśmy się, że będzie wypracowany projekt porozumienia związany z podwyżką, która została zarekomendowana dla naszych placówek wojewódzkich przez marszałka Władysława Ortyla” – kluczył biorący udział w mediacjach członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek.”Strona pracownicza nie jest usatysfakcjonowana, bo tak jak każdy z nas, mieszkańców Podkarpacia, oczekuje, że pensje będą o wiele bardziej dynamicznie rosnąć. Wierzę, że przyjdzie na to czas także w Tarnobrzegu, dlatego, że należało najpierw ustabilizować sytuacją finansową szpitala, co dzisiaj, dzięki decyzji zarządu o uruchomieniu kredytu restrukturyzacyjnego, nastąpiło.”

Natomiast pełnomocniczka ZOZ OZZPiP Ewa Wronikowska powiedziała, że załodze podwyżki po prostu się należą i nie jest to żadna uprzejmość ze strony władz placówki: “Najważniejszym postulatem jest zwiększenie wynagrodzenia dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, a także przywrócenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Wciąż słyszymy o podwyżkach Zembali, Radziwiłła, teraz zaś Szumowskiego. To są wciąż te same pieniądze z 2015 r., tylko, mówiąc językiem potocznym, przekładane z kupki na kupkę. To nie są kolejne nowe podwyżki, tylko podwyżki z pieniędzy z 2015 r.”

W najbliższy wtorek 18 września przedstawicielki związku mają spotkać się z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem. Chcą pokazać mu wyniki referendum strajkowego.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.