Personel szpitala w Tranobrzegu grozi strajkiem

Opublikowano: 17.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 871

Szykuje się kolejna fala strajków na Podkarpaciu: 91,4 procent uczestników referendum strajkowego opowiedziało się za najostrzejszą formą protestu w Wojewódzkim Szpitalu imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej. Pielęgniarki oraz reszta personelu medycznego nie jest zadowolona z podwyżek, które na początku września wypłaciła im dyrekcja, ogłaszając to jako wielki sukces. Czekają na spotkanie z marszałkiem województwa.

Prócz tego ponad 300 osób, głównie pielęgniarek i położnych, domaga się wotum nieufności dla obecnego dyrektora placówki Wiktora Stasiaka.

Trwające tydzień referendum strajkowe zakończyło się w ubiegły piątek. Wzięła w nim udział ponad połowa uprawnionych spośród 800 pracowników. Jest ono zatem wiążące. Jak czytamy w lokalnej prasie, przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mają jeszcze nadzieję na to, że spór zbiorowy zostanie rozwiązany polubownie. Spór zbiorowy w Tarnobrzegu ciągnie się praktycznie od początku lata. Pielęgniarki już drugi raz próbowały rozwiązać go w sposób pokojowy.

Pierwsza transza podwyżek przyznanych przez dyrekcję okazała się uznaniowa. Pracownicy średniego szczebla oczekiwali wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 300 zł, tymczasem zróżnicowano kwoty, które bezpośredni przełożeni wypłacali pracownikom: były osoby, które nie dostały nic, ale i takie , które dostały 600 zł. Podwyżki uzależniono m.in. od stażu pracy. Ani dyrektor szpitala, ani przedstawiciel urzędu wojewódzkiego Stanisław Kruczek, z którym pielęgniarki widziały się 4 września, nie potrafili zaproponować nic nowego:

“Osoby te w chwili podpisywania umowy miały pensję uregulowaną na poziomie adekwatnym do wykonywanej pracy” – mówił dyrektor. “Planujemy podwyżkę w sierpniu przyszłego roku o 200 zł do wynagrodzenia zasadniczego. Strona związkowa wnioskowała, aby była ona po równo przyznana na każdy etat.”

“Mam nadzieję, że to co zostało jednak wypracowane likwiduje konflikt w Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu. Umówiliśmy się, że będzie wypracowany projekt porozumienia związany z podwyżką, która została zarekomendowana dla naszych placówek wojewódzkich przez marszałka Władysława Ortyla” – kluczył biorący udział w mediacjach członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek.”Strona pracownicza nie jest usatysfakcjonowana, bo tak jak każdy z nas, mieszkańców Podkarpacia, oczekuje, że pensje będą o wiele bardziej dynamicznie rosnąć. Wierzę, że przyjdzie na to czas także w Tarnobrzegu, dlatego, że należało najpierw ustabilizować sytuacją finansową szpitala, co dzisiaj, dzięki decyzji zarządu o uruchomieniu kredytu restrukturyzacyjnego, nastąpiło.”

Natomiast pełnomocniczka ZOZ OZZPiP Ewa Wronikowska powiedziała, że załodze podwyżki po prostu się należą i nie jest to żadna uprzejmość ze strony władz placówki: “Najważniejszym postulatem jest zwiększenie wynagrodzenia dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, a także przywrócenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Wciąż słyszymy o podwyżkach Zembali, Radziwiłła, teraz zaś Szumowskiego. To są wciąż te same pieniądze z 2015 r., tylko, mówiąc językiem potocznym, przekładane z kupki na kupkę. To nie są kolejne nowe podwyżki, tylko podwyżki z pieniędzy z 2015 r.”

W najbliższy wtorek 18 września przedstawicielki związku mają spotkać się z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem. Chcą pokazać mu wyniki referendum strajkowego.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o