Perła polskiej motoryzacji pójdzie pod młotek

Opublikowano: 23.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Solaris na za sobą świetny rok. Sprzedaż rosła, podobnie jak zyski, a firma wprowadzała innowacje. Teraz jednak pojawił się nieoczekiwany problem. Właścicielka spółki zapowiedziała, że zamierza sprzedać udziały. A nowy właściciel oznacza nowe kłopoty. Związkowcy boją się zwolnień.

Solaris to polski producent autobusów niskopodłogowych. Firma jest ceniona na rynku międzynarodowym. W 2017 r. sprzedała aż 1397 pojazdów, pozyskujac przy tym dwa nowe rynki eksportowe – Holandię i Luksemburg. Budżet spółki zanotował w ubiegłym roku 1,85 mld zł przychodu. Kiedy w lutym ogłaszano plany na 2018 rok, wydawało się, że przyszłość maluje się w różowych barwach. Wstępna prognoza dotycząca poziomu sprzedaży pojazdów była bardzo obiecująca. Zapowiedziano aż trzy premiery nowych modeli. Mowa była również o podwyżkach dla załogi.

To jednak koniec dobrych wiadomości. Właścicielka Solarisa – Solange Olszewska zapowiedziała, że jest zmęczona pełnieniem funkcji prezesa, a co za tym idzie – szuka nowego inwestora. Zmiana właściciela jest bardzo prawdodpodobna i możliwe, że nastąpi to jeszcze w bieżącym roku. Takie wieści budzą niepokój reprezentantów pracowników.

– Z Solarisem jesteśmy związani od wielu lat, a nie jesteśmy informowani przez aktualny zarząd o tym, co się dzieje. Nie wiemy, kto jest zainteresowany kupnem naszej firmy. To ważne, ponieważ chcielibyśmy poznać wizje potencjalnych inwestorów dalszego rozwoju spółki. Czy mamy się czym martwić? Na jakich warunkach będziemy zatrudnieni, jeśli w ogóle? Czy zmieni się rodzaj produkcji i kierunek rozwoju? Dlatego wyrażamy potrzebę rozmów z potencjalnymi inwestorami na ten temat – przyznaje Albert Wojtczak, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Solaris Bus & Coach S.A.

Firma uspokaja, że standardy zatrudnienia, jak i plany rozwoju zostaną utrzymane. – Zgodnie z zapewnieniami właścicieli firmy wpływ na wybór potencjalnego inwestora będą miały nie tylko względy finansowe. Właścicielom zależy przede wszystkim, by zachować markę, pracowników i dalej rozwijać firmę – mówi Mateusz Figaszewski, pełnomocnik ds. Elektromobilności i PR, akcentując, że związkowcy będą współdecydować jeśli chodzi o wybór nowego właściciela.- Proces wyboru inwestora wciąż trwa. Nie zapadły w tej sprawie jeszcze żadne wiążące decyzje właścicieli firmy – mówi Figaszewski do

Sęk w tym, że związkowcy niekoniecznie chcą brać na siebie udział w procesie zmian własnościowych. – Wyrażamy natomiast, jako strona społeczna, potrzebę rozpoczęcia rozmów z potencjalnym nabywcą na temat przyszłości firmy – mówią członkowie „S”.

Od 1996 r. Solaris wyprodukował już łącznie 16 tys. pojazdów. Jeżdżą one w 32 krajach świata – w ponad 700 miastach. W ubiegłym roku wielkopolski potentat sprzedał 1397 pojazdów, co jest najlepszym wynikiem w historii (w dotychczas rekordowym roku 2014 r. sprzedano 1380 pojazdów).

Autorstwo: PN
Zdjęcie: I.Blu (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o