Pentagon przygotowuje miliony szczepionek

Naukowcy DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) opracowali metodę masowej produkcji aż 10 milionów szczepionek na grypę w ciągu miesiąca.

W oświadczeniu prasowym DARPA z zeszłego tygodnia stwierdzono, że wykonano ważny krok w walce z pandemią grypy, która mogła by kiedyś zdziesiątkować ludność globu. Razem z kompanią farmaceutyczną Medicago Inc., opracowano metodę produkcji szczepionek opartą na roślinach tytoniu.

Badania potwierdziły, że pojedyncza dawka szczepionki H1N1 VLP ze standardowym aluminiowym adjuwantem, spowodowała powstanie odpowiedniej ilości przeciwciał u zwierząt. Jednak dokładna dawka dla człowieka może być ustalona jedynie na podstawie badań klinicznych.

Dotychczasowa metoda produkcji szczepionek oparta była na jajach kurzych. W przypadku nagłej epidemii, nowa metoda oparta na tytoniu będzie jednak o wiele szybsza.

Dyrektor projektu DARPA, dr Alan Magill, twierdzi, że zaszczepienie podatnych populacji we wstępnej fazie pandemii, jest krytyczne dla jej powstrzymania. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że podczas przyszłej pandemii grypy, nawet połowa ludności globu może być zarażona, a dostęp do szczepionki może być wydłużony aż do 9 miesięcy. DARPA próbuje więc opracować antidotum, które mogło by być wytworzone w jak najkrótszym czasie. Nowa metoda pozwoli na produkcję 10 milionów dawek szczepionki w ciągu 1 miesiąca.

Dyrektor wykonawczy Medigo, Andy Sheldon, twierdzi, że powodzenie pierwszych szybkich testów stawia jego firmę na czele tych, które mogą być wykorzystane jako pierwsi producenci w przypadku wybuchu pandemii. Badania Medigo były prowadzone w ośrodku o powierzchni ok. 10 tys m2. w Północnej Karolinie, który został wybudowany kosztem 21 milionów dolarów wspólnie z DARPA.

Źródło: Monitor Polski