Pensje wcale nie rosną szybko

Opublikowano: 06.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 830

Rządzący i środowiska biznesowe od dłuższego czasu przekonują nas, że wynagrodzenia w Polsce rosną w bardzo szybkim tempie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, ponieważ na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej wzrastają one powoli, a na dodatek prawie w ogóle nie są powiązane z rosnącą produktywnością, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyła się bardzo znacząco.

Portal Money.pl zauważa ewidentne zmiany zachodzące w polskiej gospodarce. Tylko trzy państwa europejskie mają niższe bezrobocie od tego notowanego w Polsce, godzinowe koszty pracy w przemyśle, budownictwie i usługach wzrosły w drugim kwartale o 7,8 proc. rok do roku, co oznacza czwarty najlepszy wynik w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie mimo tych czynników wynagrodzenia w Polsce wcale nie rosną tak szybko, jak stara się przekonywać rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz lobby biznesowe.

Wystarczy bowiem porównać nasz kraj z innymi państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim kwartale wzrost kosztów pracy wyniósł 7,8 proc., lecz w tym samym czasie w Rumunii wynagrodzenia wzrosły o 12,4 proc., natomiast ponad 10 proc. wyniosły wzrosty w Bułgarii, na Słowacji i na Węgrzech, zaś większą dynamikę od polskiej notowały również Czechy i Estonia.

Dziennikarze wspomnianego serwisu zaznaczają, że nie brali pod uwagę jedynie wzrostów z ostatniego kwartału, ale przeanalizowali średnią wzrostu dla naszego regionu począwszy od 2002 roku. Z wyliczeń Money.pl wynika, że poza pojedynczymi kwartałami płace w Polsce rosną wolniej niż w innych krajach, nawet biorąc pod uwagę średnią dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Niskie pensje nie są wcale skutkiem niskiej produktywności w polskiej gospodarce, bo w okresie od 2008 do 2018 roku wzrosła ona o blisko 31,9 proc., zaś pod tym względem lepszy wynik w Europie miały tylko Irlandia i Rumunia. Zdaniem ekspertów statystyczny wzrost płac jest niewielki przez brak znaczących podwyżek w sferze budżetowej, a także z powodu dużej liczby małych przedsiębiorstw, które cechują się bardzo niską produktywnością.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 06.10.2019 20:27

    Produktywność w małych przdsiębiorstwach jest zdecydowanie lepsza niż w dużych z poprawką na tax avoidance.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.