Pensje nauczycieli rosną, ale nie w Polsce

Opublikowano: 06.10.2014 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach Europy. Nie było wśród nich jednak Polski. Takie są wnioski z raportu Komisji Europejskiej na temat pensji nauczycieli i dyrektorów w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Badanie opublikowano przy okazji Światowego Dnia Nauczyciela, który jest obchodzony 5 października.

Wzrost wynagrodzeń odnotowano m.in. w Belgii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Wynikał on głównie z reform płac w tych krajach oraz dostosowań do kosztów utrzymania. Unijni eksperci zwracają jednak uwagę też na to, że w prawie połowie europejskich krajów siła nabywcza pensji nauczycieli w tym roku jest wciąż na poziomie niższym niż jeszcze 5 lat temu.

W większości państw płace nauczycieli wzrastają wraz z długością stażu pracy. W niektórych przypadkach podwyżki są stosunkowo niskie, ale względnie szybko dochodzi się do najwyższego poziomu w siatce płac. Tak jest na przykład w Danii, Estonii czy na Malcie. W Grecji, Austrii czy na Węgrzech zaś wysokie podwyżki otrzymuje się jedynie pod koniec długiego okresu zatrudnienia.

Zdaniem unijnej komisarz ds. edukacji i młodzieży Andoulli Vassiliou “w czasie gdy Unia Europejska wychodzi z kryzysu gospodarczego, państwa członkowskie powinny uważnie zastanowić się nad rolą wynagrodzenia i warunków pracy nauczycieli w zachęcaniu najlepszych kandydatów do podjęcia pracy w tym zawodzie i pozostania w nim”.

W unijnym raporcie wzięto pod uwagę łącznie 33 kraje: wszystkie państwa członkowskie poza Bułgarią oraz Islandię, Liechtenstein, Czarnogórę, Macedonię, Norwegię i Turcję.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Pola
Użytkownik
Pola

Jeżeli u nas cokolwiek rośnie, to bieda.

grzech
Użytkownik

Nauczyciel powinien uczyć życia a nie bezmyślne urządzenia do zarabiania na starszych i mądrzejszych.
Uczyć polskiej kultury, języka (bo mamy przecież tak oryginalny i piękny) by nie używać nowomowy angielskiej, prawdziwej historii Polski od starożytnej Lechii bez narzucania co było dobre a co złe w naszych dziejach by uczniowie wyciągali sami wnioski a także po to byśmy byli wreszcie dumni z osiągnięć swego kraju, jego obywateli. A nie uczyć samych złych rzeczy, poniżania naszych osiągnięć, tworzenia ze złych okresów – dobre (jak np okres panowania Poniatowskiego – przecież ten zdrajca powinien być rozliczony a nie wywyższany pod niebiosa!).

Co do nauczycieli to tą powojenną socjalistyczną kadrę wywalić ze szkół. Nie mogą tacy tworzyć kolejnych niesamodzielnych kołchoźników.
Dać zarobić nowym ale mają kształcić a nie nie tworzyć magistrów i puste papiery. Uświadomić im że nauczyciel to nie tylko zawód – to coś więcej.

Może wtedy odzyskamy niepodległość. Rękami nowego wychowanego patriotycznie pokolenia. A naród stanie na wyższym poziomie.