Pensje nauczycieli rosną, ale nie w Polsce

Opublikowano: 06.10.2014 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 494

W latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach Europy. Nie było wśród nich jednak Polski. Takie są wnioski z raportu Komisji Europejskiej na temat pensji nauczycieli i dyrektorów w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Badanie opublikowano przy okazji Światowego Dnia Nauczyciela, który jest obchodzony 5 października.

Wzrost wynagrodzeń odnotowano m.in. w Belgii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Wynikał on głównie z reform płac w tych krajach oraz dostosowań do kosztów utrzymania. Unijni eksperci zwracają jednak uwagę też na to, że w prawie połowie europejskich krajów siła nabywcza pensji nauczycieli w tym roku jest wciąż na poziomie niższym niż jeszcze 5 lat temu.

W większości państw płace nauczycieli wzrastają wraz z długością stażu pracy. W niektórych przypadkach podwyżki są stosunkowo niskie, ale względnie szybko dochodzi się do najwyższego poziomu w siatce płac. Tak jest na przykład w Danii, Estonii czy na Malcie. W Grecji, Austrii czy na Węgrzech zaś wysokie podwyżki otrzymuje się jedynie pod koniec długiego okresu zatrudnienia.

Zdaniem unijnej komisarz ds. edukacji i młodzieży Andoulli Vassiliou “w czasie gdy Unia Europejska wychodzi z kryzysu gospodarczego, państwa członkowskie powinny uważnie zastanowić się nad rolą wynagrodzenia i warunków pracy nauczycieli w zachęcaniu najlepszych kandydatów do podjęcia pracy w tym zawodzie i pozostania w nim”.

W unijnym raporcie wzięto pod uwagę łącznie 33 kraje: wszystkie państwa członkowskie poza Bułgarią oraz Islandię, Liechtenstein, Czarnogórę, Macedonię, Norwegię i Turcję.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Pola 06.10.2014 23:24

    Jeżeli u nas cokolwiek rośnie, to bieda.

  2. grzech 07.10.2014 08:43

    Nauczyciel powinien uczyć życia a nie bezmyślne urządzenia do zarabiania na starszych i mądrzejszych.
    Uczyć polskiej kultury, języka (bo mamy przecież tak oryginalny i piękny) by nie używać nowomowy angielskiej, prawdziwej historii Polski od starożytnej Lechii bez narzucania co było dobre a co złe w naszych dziejach by uczniowie wyciągali sami wnioski a także po to byśmy byli wreszcie dumni z osiągnięć swego kraju, jego obywateli. A nie uczyć samych złych rzeczy, poniżania naszych osiągnięć, tworzenia ze złych okresów – dobre (jak np okres panowania Poniatowskiego – przecież ten zdrajca powinien być rozliczony a nie wywyższany pod niebiosa!).

    Co do nauczycieli to tą powojenną socjalistyczną kadrę wywalić ze szkół. Nie mogą tacy tworzyć kolejnych niesamodzielnych kołchoźników.
    Dać zarobić nowym ale mają kształcić a nie nie tworzyć magistrów i puste papiery. Uświadomić im że nauczyciel to nie tylko zawód – to coś więcej.

    Może wtedy odzyskamy niepodległość. Rękami nowego wychowanego patriotycznie pokolenia. A naród stanie na wyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.