Pensje będą niższe, bo PiS chce wspierać finansjerę

Opublikowano: 05.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3328

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną działać już w przyszłym roku. Morawiecki i spółka zapowiadają, że to wyraz troski o przyszłość emerytalną obywateli. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Miliardy złotych wypracowane przez zwykłych ludzi będą trafiać do instytucji finansowych.

Podczas czwartkowego posiedzenia w Sejmie zostały wypowiedziane piękne słowa. Posłowie PiS na czele z jednym z twórców projektu, Marcinem Horałą, przekonywali, że Pracownicze Plany Kapitałowe to mądra odpowiedź na „problem demograficzny”. Zdaniem posłów obozu władzy w najbliższych latach nastąpi zachwianie proporcji emerytów do osób pracujących, w związku z czym należy znaleźć sposób na zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania świadczeń emerytalnych. Według „prospołecznego” rządu PiS najlepszą receptą jest przymusowe przekazywanie części wynagrodzeń na konta podmiotów, które następnie będą spekulować kapitałem na regionalnych i światowych rynkach.

Na czym to dokładnie ma polegać? Zgodnie z projektem ustawy, każda firma, która zatrudnia co najmniej jedną osobę (za którą odprowadza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS) powinna utworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. W skrócie wdrożenie będzie wyglądało tak: przedsiębiorstwo musi wybrać odpowiednią instytucję finansową, podpisać z nią umowę, podpisać z pracownikami dokumenty i odprowadzać składki za zatrudnionych.

Czy pracownicy mają jakikolwiek wybór? Niestety – żadnego. Standardowo wysokość składki na PPK będzie wynosiła 3,5 proc. miesięcznej pensji brutto. Większa część – bo 2 proc., zostanie potrącona z pensji pracownika. A zatem – jeśli dana osoba osiąga dochód na poziomie 4 tys. zł brutto (czyli ok. 2854 zł na czysto), to jego miesięczna składka wyniesie 80 zł. Tyle pod przymusem zostanie jej zabrane i przekazane prywatnym bądź publicznym spekulantom.

Marnym pocieszeniem jest zapowiedź, że właściciel firmy będzie zobligowany do waloryzacji transferu ze swojej kieszeni o wartość wynoszącą 1,5 proc. wynagrodzenia, czyli np. 60 zł przy pensji 4 tys. zł brutto. Tak więc, zwiększą się koszty stałe po stronie przedsiębiorcy, a zatem mniejsza będzie pula, którą ów będzie mógł przeznaczyć na ewentualne podwyżki, chociażby podczas sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Molochy zatrudniające powyżej 250 osób, muszą zacząć pobierać składki już od 1 lipca 2019 r. Firmy z personelem wynoszącym 50 osób – od 1 stycznia 2020 r.. Przedsiębiorstwa zatrudniające do 20 osób – od 1 lipca 2020 r, a pozostałe, które opłacają przynajmniej jednego pracownika – do 2021 r.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Aida 05.10.2018 11:32

  Nóż się w kieszeni otwiera…
  major masz swój PIS.

 2. Aida 05.10.2018 12:02

  “Przepisem, który przewróci i/lub utrudni działalność gospodarczą jest VAT podzielony. ”
  To podobno jest dobrowolne.
  https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/podzielona-platnosc-vat-split-payment-zagrozenia-dla-firmy/ytvhpcw

  No i oczywiście multum urzędasów do obsługi, wrrrr…

 3. emigrant001 05.10.2018 13:13

  OFE 2

 4. Cosmo 05.10.2018 17:53

  @Aida chcesz przerzucić winę z Tuska na majora? 😉

 5. Fenix 06.10.2018 11:13

  Morawiecki co jeśli instytucja finansowa zbankrutuje ? Udział/owcy , bankrut instytucja finansowa podzieli się wpływami , a fundusze emerytalne znikną (wyparują)? Tak jak udział/owcy w Amber Gold ,i OFE.
  Człowieczeństwo sobie zwracamy , władzę ludziom ,udziałem człowieka !

 6. pawel30 07.10.2018 20:30

  W całym artykule brakuje jednej bardzo ważnej rzeczy… Informacji o możliwość wypisania sie z tego “genialnego” rozwiązania (a nastepnie wypisywania sie co 4 lata bo ktos pomyslał ze jak raz sie wypiszemy to po kilku latach mozemy zapomniec ze chcielismy sie jednak zapisac 😉 ).

  Bez wzmianki o tym nie można uznać całego artykułu jako rzetelny czy tez neutralny.

 7. Cosmo 08.10.2018 08:02

  Jak wszystko co dobre i zbawienne dla obywatela.

 8. Fenix 08.10.2018 09:25

  Morawiecki czy składki ZUS zostaną zastąpione PPK ,czy dodatkowe i przymusowe obciążenie wszystkich pracowników , podwójną składką na instytucje finansowe? Brakuje nam gwarancji instytucji finansowych. Kto będzie winny zapaści , niewypłacalności , bankructwa, kto będzie za to odpowiadał ? Tak, brak zaufania ludzi do instytucji finansowych ! Ludzie osobiście nie posiadają udziału w dobrobycie wytworzonym przez ludzi, ludzie nie stanowią o sobie.

 9. pawel30 08.10.2018 21:17

  W. podaj mi skad masz taka informacje? Wszystkie źródła podaja o dobrowolnosi programu dla pracownika a nie grupy pracowników. Sam osobiscie podziekuje za kolejna próbe uszczesliwiania mnie przez rzad i mam nadzieje ze nie zmiania tej “dobrowolnosci”

  tak naprawde jest to tylko kolejny podatek i otwarcie drogi do stworzenia podstawowej emerytury z zus (nie wazne ile odkładasz i tak wszyscy dostana np 1000 zł) plus wypłaty z PPK.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.