Pekin zakazuje… zwiększania floty rowerów

Opublikowano: 13.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 562

Pekin to kolejne chińskie miasto, które zakazuje zwiększania floty rowerów firmom zajmującym się ich wypożyczaniem. Obecnie w stolicy Chin działa 15 takich przedsiębiorstw, a mieszkańcy Pekinu mają do dyspozycji 2,4 miliona rowerów, które mogą pożyczać.

Usługi wypożyczania rowerów stały się w Chinach tak popularne, że zalegające ulice jednoślady stały się poważnym problemem. Rowery są często porzucane i tysiącami zalegają na skwerach oraz ulicach.

Chiński rower miejski działa inaczej niż znamy to z polskich miast. Tam jednoślady wyposażono w moduły GPS, wiadomo więc, gdzie który rower się znajduje. Użytkownik za pomocą smartfonu płaci za korzystanie z roweru i go odblokowuje. Po skończonej przejażdżce może zostawić rower w dowolnym miejscu.

Taki model zyskał olbrzymią popularność. Powstało wiele firm, które kupiły miliony rowerów. Część z tych firm zbankrutowała, a na ulicach pozostały setki tysięcy porzuconych jednośladów. Jednak również i działające przedsiębiorstwa nie radzą sobie ze swoimi rozbudowanymi flotami, które stanowią coraz większy problem dla miast. Obecnie w całych Chinach do dyspozycji wypożyczających jest 16 milionów jednośladów, a rynek zdominowały wspierana przez Alibabę Ofo oraz założona przez Tecenta Mobike.

Miasta, starając się poradzić sobie z setkami tysięcy porzuconych rowerów, zaczęły wprowadzać zakazy kupowania nowych jednośladów, którymi objęto firmy wypożyczające te pojazdy. Takie zakazy wprowadziły już Szanghaj, Guangzhou, Szenzen i Wuhan. Niedawno media poinformowały, że w samym Wuah, w którym zapotrzebowanie na rowery specjaliści szacują na 400 000 jednośladów firmy wypożyczające rozmieściły na ulicach 700 000 pojazdów.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: BBC.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.