PE wzywa do walki z biopiractwem

Opublikowano: 17.01.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 764

PE wzywa do walki z biopiractwem, czyli bezprawnym wykorzystywaniem przez koncerny wiedzy lokalnych społeczności na temat właściwości leczniczych różnych substancji. PE chce, aby firmy dzieliły się zyskami z mieszkańcami krajów rozwijających się.

Podawanym przez Parlament Europejski przykładem korzystania z wiedzy początkowo należącej do małej grupy są właściwości barwinka różowego, niepozornej rośliny z Madagaskaru o kwiatach o barwie od białej po ciemno-różową, która dziś wykorzystywana jest do produkcji leku na białaczkę.

Przyjęty we wtorek raport europosłanki Zielonych Catherine Greze wskazuje, że trzy czwarte ludności świata korzysta z naturalnych, tradycyjnych leków pochodzenia roślinnego. Piractwo biologiczne, którego dopuszczają się niektóre koncerny, to dowód na konieczność ochrony tradycyjnej wiedzy, zwłaszcza gdy odnosi się ona do zasobów genetycznych mających wartość ekonomiczną dla przemysłu.

“Umożliwienie posiadaczom tradycyjnej wiedzy jej utrzymania, kontroli i ochrony stanowi warunek nie tylko ich przetrwania pod względem ekonomicznym i kulturowym, lecz także zachowania różnorodności biologicznej, z której korzyść czerpie cały świat” – napisała w uzasadnieniu swojego raportu Greze.

Firmy farmaceutyczne regularnie czerpią z tradycyjnych metod leczenia; “odkrywają” rośliny i rozmaite substancje mające właściwości zdrowotne. Dzięki przeprowadzeniu badań, często udaje się im stworzyć nowy lek, z którego korzystać mogą potrzebujący na całym świecie.

Społeczności lokalne, które jako pierwsze odkryły właściwości otaczającej ich flory, bardzo rzadko otrzymują coś w zamian, a zdarza się, że poprzez opatentowanie przez firmy farmaceutyczne składników leczniczych, nie mogą już później ze swojej wiedzy korzystać.

Choć brak jasnych danych statystycznych o piractwie biologicznym, znane są przypadki z ostatnich 20 lat, które pokazują, że bezprawne wykorzystywanie zasobów genetycznych i tradycyjnej wiedzy w krajach rozwijających się nie jest sprawą marginalną.

PE zwrócił uwagę, że przeciwdziałanie piractwu biologicznemu może prowadzić do eliminacji ubóstwa i ochrony różnorodności. Europosłowie zaapelowali o ratyfikację protokołu ONZ z Nagoi, którego celem ma być zagwarantowanie sprawiedliwego udziału w zyskach dla lokalnych społeczności.

Eurodeputowani zgodzili się, że konieczne jest też przyjęcie prawa dotyczącego patentowania nowych rozwiązań. Zgodnie z propozycjami z przyjętego raportu ujawnienie pochodzenia składników produktu byłoby warunkiem przyznania patentu, a wnioskujący miałby wykazać, że zostały one pozyskane w legalny i sprawiedliwy sposób.

Autor: Krzysztof Strzępka
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. RayX 17.01.2013 14:23

    cyt. “…Piractwo biologiczne, którego dopuszczają się niektóre koncerny…” – acha, niektore…

  2. ppp 17.01.2013 21:49

    PE do tego wzywa? czyżby chodziło o koncerny spoza UE?

  3. pasanger8 21.01.2013 23:02

    Kolonializm trwa od setek lat ludom pierwotnym odebrano wszystko-nawet po formalnej likwidacji kolonii ziemia pozostała w rękach kolonizatorów a społeczności zostały z niczym, a tu nagle się obudzili ,że kradnie się ziółka tubylcom.Dobre i to ale musztarda po obiedzie to jest mało powiedziane.
    Wykończyć biedę? – YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=Rf8eJ2gw1CI

  4. Il 22.01.2013 00:13

    a jak tam z tymi elementami z których został wykonany budynek PE ? … z elementami, które pochodzą z byłych euro-pejskich kolonii z innych kontynentów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.