PE przegłosował umową handlową między UK a UE

Opublikowano: 29.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1312

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli umowę regulującą handel po Brexicie. Porozumienie EU-UK Trade and Cooperation Agreement zostało przyjęte w Brukseli zgodnie z oczekiwaniami, czyli miażdżącą przewagą głosów.

Za przyjęciem liczącego sobie ponad 2 tysiące stron dokumentu głosowało 660 posłów PE przeciw oddano pięć głosów, przy czym odnotowano 32 absencje. Przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała, że cieszy się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim, a regulacja wynikające z umowy TCA to “fundament silnego i bliskiego partnerstwa w handlu między UK, a UE”, ale “niezbędne jest wierne wdrażanie” tych regulacji. Rzecz jasna w ten sposób odnosiła się do sporu w sprawie granicy irlandzkiej i jednostronnego odroczenia kontroli towarów sprzedawanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Prace nad postawieniem przysłowiowej “kropki nad i” w kwestii przeciągały się bardzo długo i wydawało się, że ostateczne decyzje w tej kwestii zostaną przyjęte z ulga, ale na potencjalny sukces cieniem rzucają się kłopoty związane z wdrażaniem “protokołu irlandzkiego” i wszelkich regulacji związanych z faktem, że w praktyce Irlandia Północna pozostaje częścią wspólnego unijnego rynku. Wynika to z faktu, iż nie chciano stawiać dodatkowej “granicy” między Belfastem, a Dublinem, co jednak nie odpowiada stronie brytyjskiej, ponieważ negatywnie wpływa na integralność Zjednoczonego Królestwa.

Zasadniczo wydaje się, że zarówno TCA, jak i Brexit w formie wynegocjowanej przez rząd Borisa Johnsona jest porażką zarówno dla strony brytyjskiej i strony unijnej. Oprócz wspomnianych kłopotów na irlandzkiej granicy trzeba wspomnieć o rybołówstwie. Francuscy rybacy skarżyli się, że uniemożliwiono im prowadzenie działalności na wodach brytyjskich z powodu trudności w uzyskaniu licencji. W międzyczasie brytyjscy eksporterzy owoców morza zostali objęci zakazem UE dotyczącym eksportu żywych skorupiaków do Wielkiej Brytanii. Większość tego biznesu stanowią firmy szkockie, a niektóre stoją obecnie w obliczu upadku.

Nie można również zapomnieć o tym, że EU-UK Trade and Cooperation Agreement obejmuje jedynie handel towarami, a nie obejmuje usług. Sęk w tym, że brytyjska gospodarka jest zdominowana właśnie przez usługi (bankowość, ubezpieczenia, reklama, doradztwo prawne) i brak ujęcia w umowie tych sektorów mocno uderza w ekonomię na Wyspie.

Regulacje TCA nadal skutkują większą ilością dokumentów do wypełnienia, dodatkowymi kosztami i w efekcie mniejszym wolumenem handlu między obiema stronami umowy. Obecną sytuację bardzo trafnie podsumował Niemiecki deputowany do Parlamentu Europejskiego David McAllister mówiąc, że mamy do czynienia z “lose-lose situation” i na Brexicie po prostu wszyscy przegrywają.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.