PE chce wprowadzić unijną kartę ubezpieczenia społecznego

Przedwczoraj w Parlamencie Europejskim została przyjęta rezolucja, w której europosłowie apelują do KE o przyspieszenie prac nad cyfrową europejską kartą ubezpieczenia społecznego – dokument ten ma uprościć procedurę przenoszenia uprawnień do świadczeń socjalnych migrujących pracowników.

Dzięki cyfrowemu dowodowi ubezpieczenia możliwa będzie weryfikacja w czasie rzeczywistym danych pracowników mobilnych, dokonywana przez władze krajowe państwa członkowskiego, w którym chcą oni pracować. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiejsze będzie zwalczanie oszustw socjalnych i pracy na czarno, co więcej pracownikom będzie łatwiej monitorować i dochodzić swoich praw i składek na ubezpieczenie społeczne.

W ocenie europosłów inicjatywa ta powinna być korzystna dla wszystkich zainteresowanych stron: pracowników mobilnych, firm, pracodawców, związków zawodowych i władz krajowych. Jej zadaniem jest chronienie praw pracowników oraz to, by procedury administracyjne były mniej uciążliwe i szybsze.

Karta ubezpieczenia nie powinna być obowiązkowa w celu swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty.

Jak podkreślają europosłowie, przy wymianie informacji za pośrednictwem karty ubezpieczenia powinny być ściśle przestrzegane zasady ochrony danych osobowych. Dane dotyczące zabezpieczenia społecznego i dane osobowe powinny być udostępniane tylko konkretnej osobie i odpowiednim organom krajowym, nie powinny być wykorzystywane do celów innych niż egzekwowanie przepisów UE w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Obecny projekt pilotażowy odnośnie wprowadzenia europejskiego dowodu ubezpieczenia społecznego dotyczy jak na razie tylko ubezpieczenia społecznego pracowników mobilnych. Parlament Europejski chce jednak, aby ESSP został rozszerzony na inne obszary prawa pracy wspólnoty europejskiej, takie jak ubezpieczenie zdrowotne i emerytury.

Od 2014 roku Parlament Europejski wielokrotnie wzywał KE do przedstawienia wniosku ustawodawczego w sprawie europejskiego numeru ubezpieczenia społecznego w celu powstania jednolitego dla UE instrumentu cyfrowego do koordynacji zabezpieczenia społecznego. W swoim planie działania dotyczącym europejskiego filaru praw socjalnych KE powiadomiła o rozpoczęciu projektu pilotażowego, którego zadaniem jest zbadanie możliwości wprowadzenia europejskiego numeru ubezpieczenia społecznego.

Źródło: pl.SputnikNews.com