Patriotyzm w USA w kryzysie

Opublikowano: 05.07.2018 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 607

Ostatni sondaż Instytutu Gallupa ujawnił, że Amerykanie nigdy jeszcze nie byli tak mało patriotycznie nastawieni, jak obecnie. Mówiąc dokładniej – są najmniej patriotyczni od 18 lat, od kiedy najsłynniejszy ośrodek badania opinii publicznej podejmuje ten temat.

Tylko 47 proc. respondentów uznało, że są „wyjątkowo dumni” z bycia Amerykanami. Spadek poniżej granicy 50 proc. wiąże się przede wszystkim z obniżenia się nastrojów patriotycznych wśród obywateli USA utożsamiających się z Partią Demokratyczną i określających się jako liberałowie. Spadek patriotyzmu wśród nich trwa od trzech lat, w ciągu ostatniego roku był jednak szczególnie duży, bo zmalał z poziomu 43 proc. do 23 proc. U zwolenników Republikanów przeciwnie – patriotyzm bije rekordy. Od czasu zeszłorocznego badania odsetek „wyjątkowo dumnych” wzrósł z 65 proc. do 74 proc. Skok ten jednak nie skompensował spadku wśród stronników Demokratów.

Gdy mowa o patriotyzmie, Amerykanie skłonni są do skrajności i kiedy w badaniach Gallupa określali się jako patrioci, to najchętniej jako „najwięksi patrioci”: „wyjątkowo” dumnych było zawsze więcej niż „bardzo” dumnych, a ich z kolei więcej niż „umiarkowanie” dumnych. „Bardzo” patriotycznych jest dziś 25 proc., „umiarkowanych” – 16 proc. Suma „wyjątkowych” i „bardzo” dumnych wynosząca 72 proc. również okazała się w tym roku historycznie niska.

Pomijając identyfikację z partiami politycznymi, inne cechy różniące respondentów również miały przewidywalny wpływ na wyniki sondażu. Nastąpił spadek odsetka kobiet określających się jako „wyjątkowo dumne” z bycia Amerykankami (z 50 proc. na 44 proc.). Zmiana jest widoczna ponadto przede wszystkim wśród nie-białej ludności USA (z 44 proc. na 33 proc.) oraz osób młodych, w wieku 18-29 lat (z 43 proc. na 33 proc.). Ostatnia grupa – warto odnotować – coraz częściej wykazuje lewicowe poglądy.

Specjaliści z Insytutu Gallupa nie mieli problemu z określeniem przyczyn słabnącego patriotyzmu Amerykanów: jego źródłem jest polityka bieżąca, a dokładnie stosunek do rządów ich obecnego prezydenta.

„Antypatia grup lewicowych i lewicujących wobec Donalda Trumpa i ich przekonanie, że inne kraje patrzą na prezydenta nieprzychylnie, są prawdopodobnie czynnikami malejącego patriotyzmu, a zwłaszcza jego gwałtownego spadku w ciągu ostatniego roku” – piszą autorzy badania. Podkreślają jednak, że spadek dumy z bycia Amerykanami zaczął się jeszcze za Baracka Obamy.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: mintchipdesigns (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.