Pasta do zębów zagraża zdrowiu!

Opublikowano: 22.07.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 782

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego (USA) odkryli, że dwutlenek tytanu E 171, wykorzystywany przy produkcji pasty do zębów i kosmetyków, może powodować cukrzycę typu II – informuje czasopismo „Chemical Research in Toxicology”.

Ta substancja chemiczna jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, bo nadaje zawierającym ją produktom śnieżnobiały kolor. Ponadto jest uważana za nieszkodliwą dla człowieka.

O właściwościach E 171 zaczęło się mówić w połowie XX wieku, gdy zastąpiono nim szkodliwe barwniki na bazie ołowiu. W latach 1970. trafił do masowej produkcji. Właśnie w tym czasie — według naukowców — liczba przypadków zachorowań na cukrzycę typu II wzrosła czterokrotnie. Naukowcy doszli do wniosku, że ta substancja chemiczna może być związana z rozwojem cukrzycy.

Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, przeprowadzono badania, w których wzięło udział 11 ochotników. Pobrano od nich próbki tkanki trzustki. U 8 osób, które chorują na cukrzycę typu II, wykryto dwutlenek tytanu. Reszta nie cierpi na tę chorobę, a w ich badaniach nie znaleziono E 171.

Naukowcy twierdzą, że dwutlenek tytanu może być jednym z czynników, które powodują cukrzycę typu II. Teraz zamierzają przebadać większą grupę ochotników.

Cukrzyca typu II jest chorobą metaboliczną, która rozwija się w wyniku zmniejszonej wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Ponad 422 mln ludzi na całym świecie zmaga się z tą chorobą, U 90% z nich wykryto właśnie cukrzycę typu II.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.