Pasażerowie samolotu zginęli, bo pilot zapalił papierosa?

Opublikowano: 29.04.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1147

Komisja badająca przyczynę katastrofy samolotu pasażerskiego Airbus A320, lecącego z Paryża do Kairu, przedstawiła właśnie zaskakujące wnioski. Otóż eksperci ustalili, że prawdopodobną przyczyną rozbicia się maszyny na Morzu Śródziemnym w 2016 r. mogło być zapalenie przez pilota papierosa w kokpicie, co doprowadziło do serii niefortunnych zdarzeń.

Airbus A320 linii EgyptAir, lecący z Paryża do Kairu, rozbił się na Morzu Śródziemnym 19 maja 2016 r., zabijając 56 pasażerów i 10 członków załogi. Wiadomo było niemal od początku, że w kokpicie wybuchł pożar, który uszkodził przewody elektryczne i hydrauliczne, ale dotychczas nie było jasne, dlaczego do zapłonu w ogóle doszło. Teraz eksperci badający katastrofę egipskiego samolotu doszli do zatrważających wniosków – pożar w kokpicie mógł wywołać papieros zapalony przez pilota, w połączeniu z wyciekiem tlenu z maski ratunkowej. W 134-stronicowym raporcie przesłanym w zeszłym miesiącu do Sądu Apelacyjnego w Paryżu, znalazła się także informacja, że egipscy piloci regularnie palili w kokpicie, ponieważ praktyka ta nie była zakazana przez linie EgyptAir w roku, w którym doszło do katastrofy.

Niezwykle istotnym elementem, na który wskazują twórcy raportu dotyczącego przyczyn katastrofy Airbusa A320 linii EgyptAir, jest prawdopodobnie wadliwa maska ratunkowa, z której wyciekał tlen. Maska została wymieniona w kokpicie zaledwie trzy dni wcześniej i została ustawiona na tryb „awaryjny”, przeznaczony do sytuacji, w której w kokpicie pojawia się dym lub opary. A to oznacza, że pod stałym ciśnieniem dostarczała ona 100 proc. tlenu. Niestety, piloci prawdopodobnie nie wykonali rutynowej check-listy i nie sprawdzili przepływu tlenu w masce przed startem, co są zobowiązani zrobić przed każdym lotem.

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego naciska na całkowity zakaz palenia w samolotach od 1996 roku, ale jej rezolucje są tylko wytyczną dla poszczególnych rządów. Nie ma w tym względzie twardo obowiązujących zasad.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.