Partie niepodległościowe wygrały wybory w Katalonii

Opublikowano: 17.02.2021 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1503

Po raz trzeci z rzędu katalońskie partie niepodległościowe zdobywają większość absolutną w wyborach w Katalonii. Wygrały w sposób spektakularny, zdobywając 74 mandaty, czyli więcej niż 68, które stanowią większość (w poprzednich wyborach zdobyły 70). Tym razem również zdobyły 51,22% głosów, stanowiąc tym samym większość wśród głosujących.

Wybory miały się odbyć w przyszłym roku, ale zostały przyspieszone, ponieważ hiszpańskie sądy odwołały prezydenta Katalonii Joaquima Torrę za niepodporządkowanie się komisji wyborczej, która nakazała mu zdjąć transparent krytykujący uwięzienie katalońskich polityków. Prezydent odmówił, powołując się na wolność słowa, a hiszpański wymiar sprawiedliwości uznał, że nieposłuszeństwo było wystarczające, by pozbawić władzy prezydenta Generalitat Katalonii i ogłosić przedterminowe wybory.

Co więcej, tymczasowa katalońska egzekutywa, słuchając ekspertów od pandemii, postanowiła odroczyć wybory o pięć miesięcy, aż do ustąpienia trzeciej fali COVID-19, ale znów wtrąciła się hiszpańska sprawiedliwość, wymuszając utrzymanie daty wyborów w dniu 14 lutego.

To ten sam hiszpański wymiar sprawiedliwości, który przetrzymuje w więzieniu 9 katalońskich polityków i działaczy, który wydał nakazy ścigania i aresztowania 7 katalońskich polityków przebywających na wygnaniu (nakazy odrzucone przez niemieckie i belgijskie sądy, które nie uznały tych oskarżeń za uzasadnione lub zrozumiały, że w Hiszpanii nie ma gwarancji uczciwego procesu), który utrzymuje nakaz ścigania i aresztowania muzyka z Majorki przebywającego na wygnaniu w Belgii za rapowanie przeciwko królowi Hiszpanii i który wkrótce wsadzi do więzienia innego katalońskiego muzyka, Pabla Hasela, również za rapowanie przeciwko królowi.

W tym kontekście, mając przeciwko sobie cały aparat państwowy i hiszpańską prasę, frakcja niepodległościowa ponownie zwyciężyła, z większością bezwzględną większą niż kiedykolwiek i z ponad 50% głosów. Naprzeciwko niej mamy byłego hiszpańskiego socjalistycznego ministra zdrowia w czasie pandemii, z partii, która ciesząc się pełnym poparciem państwa, prasy i ogólnie unionizmu znalazła się na pierwszym miejscu ex aequo ze zwycięską partią niepodległościową, a także hiszpańską skrajną prawicę VOX, która z siłą 11 mandatów wdarła się do katalońskiego parlamentu.

W tej sytuacji państwo hiszpańskie i Unia Europejska nie mogą dalej negować prawa do samostanowienia społeczeństwa katalońskiego, które musi wyrazić się w referendum z gwarancjami demokratycznymi, przejrzystym i bez nieuczciwej gry. W końcu demokracja polega na umożliwieniu obywatelom decydowania przy urnach wyborczych i nienaruszaniu tej woli za pomocą przepisów, które powinny służyć właśnie do zagwarantowania ram respektujących wolę społeczeństwa.

Autorstwo: Jordi Oriola Folch z Katalonii
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Stanlley 17.02.2021 10:58

  Oczywiście z demokracją w Hiszpanii wszystko ok? Ciekawe czy w obecnej sytuacji znowu wyślą im pacyfikatorów?

  Naród się pomylił i trzeba będzie pałką policyjną wbić do głowy właściwe wybory?

 2. woma123 18.02.2021 00:28

  HI

  Czy to już czas tworzyć nowe brygady im. Jarosława Dąbrowskiego (tzw. Dąbrowszczacy, których imienia zakazuję używać IPN w nazwach ulic, szkół itd.) dla obrony Katalonii przed imperialistycznymi zapędami Madrytu!

  Jeśli tak, to ja się werbuję! Wolność narodów wyżej sobie cenię niż własne życie.

  DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.