Partia rządząca traci większość konstytucyjną

Opublikowano: 07.12.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 608

4 grudnia w Rosji odbyły się wybory parlamentarne. Obywatele wybierali 450 miejsc do izby niżej parlamentu – Dumy Państwowej (Государственная Дума). Z siedmiu startujących partii 7-proc. próg przekroczyły cztery z nich.

Proprezydencka Jedna Rosja (Единая Россия) zdobyła 32 mln 448 tys. głosów, czyli 49,3 proc., co przełoży się to na 238 mandatów. W poprzednich wyborach do niższej izby rosyjskiego parlamentu w 2007 roku na Jedną Rosję głosowało 44 mln 714 tys. wyborców, co dało jej 315 mandatów, czyli większość konstytucyjną. W ciągu czterech lat partia Władimira Putina straciła więc 12,26 mln wyborców i 77 miejsc w Dumie.

Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (Коммунисти́ческая Па́ртия Росси́йской Федера́ции) poparło 12,5 mln Rosjan (19,2 proc.), co da jej 92 mandaty (wobec 57 w dotychczasowej Dumie). Na centrolewicową Sprawiedliwą Rosję (Справедливая Россия) głos oddało 8 mln 700 tys. wyborców (13,25 proc.), co przełoży się na 64 mandaty (w 2007 roku – 38). Nacjonaliści z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (Либерально-Демократическая Партия России) Władimira Żyrinowskiego otrzymali 7 mln 760 tys. głosów (12 proc.), co gwarantuje im 56 miejsc w izbie niżej parlamentu (16 więcej niż dotąd).

Pod progiem znaleźli się liberałowie z partii Jabłoko (Яблоко) – 2 miliony 249 tysięcy 990 głosów (3,43 proc., wzrost o 1,84 proc.), centrolewicowi Patrioci Rosji (Патриоты России) – 638 tysięcy 735 głosów (0,97 proc., wzrost o 0,08 proc.) i centroprawicowa Prawa Sprawa (Правое дело) – 392 tysiące 507 głosów (0,6 proc., partia powstała w 2009 roku i nie startowała w poprzednich wyborach).

5 grudnia w Moskwie odbyła się demonstracja przeciwko fałszerstwom podczas wyborów do Dumy Państwowej. W legalnym wiecu zwołanym przez ruch “Solidarność” wzięło udział – według różnych danych – od 2 do 8 tysięcy osób. Do akcji przyłączyły się inne ugrupowania opozycyjne, a także ludzie niezwiązani z żadnymi siłami politycznymi. Wiec przebiegł bez incydentów. Policja brutalnie wkroczyła do akcji, gdy kilkusetosobowa grupa demonstrantów podjęła próbę przemarszu pod budynek Centralnej Komisji Wyborczej. Dokonano masowych zatrzymań. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło fakt zatrzymania około trzystu osób. Byli wśród nich liderzy powyborczych protestów m.in. znany bloger Aleksiej Nawalny, a nawet dziennikarze. Licznymi zatrzymaniami zakończyły się także demonstracje opozycji w Petersburgu i Samarze. Natomiast bez przeszkód demonstrowali w Moskwie przeciwko sfałszowaniu wyborów komuniści.

W Moskwie odbyła się również kikutysięczna demonstracja prokremlowskich młodzieżówek “w obronie wyborczego zwycięstwa Jednej Rosji”. 6 grudnia młodzieżówki “Nasi” i “Stal” rozpoczęły w centrum Moskwy 15-tysięczny marsz. Miał on na celu uniemożliwienie opozycji nowych demonstracji.

Na ulicach stolicy Rosji pojawiły się kolumny wojsk wewnętrznych MSW. Policja ostrzegła, że nie dopuści do żadnych niesankcjonowanych akcji w mieście.

Opracowanie: Szymon Martys i Waldemar Chamala
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. norbo 07.12.2011 10:29

    Dlaczego system dwupartyjny okreslany jest jako demokratyczny nawet gdy roznica pomiedzy “rywalami” sprowadza sie jedynie do partyjnego logo? Dlaczego wszystkie panstwa, ktore nie promuja “wolnej konkurencji” i nie wdrazaja zalecen MFW/BS natychmiast okreslane sa mianem totalitarnych?

  2. devilan1410 07.12.2011 15:27

    bo niebezpiecznie blisko im do wzrostu gospodarczego

  3. dinozaur 07.12.2011 23:07

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.