Partia Piratów prowadzi w sondażach na Islandii

Opublikowano: 21.03.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 254

Islandia może być pierwszym krajem, w którym Partia Piratów będzie po prostu rządzić, tak przynajmniej mówią sondaże.

Islandzki serwis VÍSIR opublikował ostatnio wyniki dwóch różnych sondaży mówiących, że na Islandii Partia Piratów może mieć pierwszorzędne znaczenie.

13 marca opublikowano wyniki sondażu gazety Fréttablaðið. Wynikało z nich, że Partia Piratów może liczyć na 22% głosów. To dawałoby tej partii 14 miejsc w jednoizbowym parlamencie Islandii, w którym są zaledwie 63 miejsca. Według Fréttablaðið więcej miejsc zdobyłaby tylko centroprawicowa Partia Niepodległości, czyli Sjálfstæðisflokkurinn.

Inne wyniki przedstawiła w tym tygodniu firma MMR, która regularnie bada poparcie dla islandzkich partii. Według jej sondażu Partia Piratów mogłaby liczyć na 23,9% głosów i byłaby zwycięzcą wyborów. W tym samym sondażu Partia Niepodległości uzyskała poparcie na poziomie 23,4%. W praktyce obie partie miałyby po 16 przedstawicieli w parlamencie.

Można powiedzieć, że Partia Niepodległości i Partia Piratów idą łeb w łeb. Zauważmy jednak, że Partia Niepodległości istnieje od 1929 roku i posiada bardzo dobrze ugruntowaną pozycję na islandzkiej scenie politycznej. Pomysł tworzenia Partii Piratów w różnych krajach ma zaledwie 9 lat, a islandzka Partia Piratów powstała pod koniec 2012 roku.

Przedstawiciele islandzkiej Partii Piratów startowali w wyborach parlamentarnych w roku 2013. Partia uzyskała poparcie na poziomie 5,1%, co dawało trzy miejsca w Parlamencie. Najbardziej rozpoznawalną polityk tej partii jest Birgitta Jónsdóttir, już wcześniej islandzka posłanka, mająca rzekomo powiązania z Wikileaks i będąca w centrum głośnej niegdyś sprawy związanej z inwigilowaniem Europejczyków na Twitterze przez władze USA.

Jak widać, w Islandii trzeba bardzo poważnie traktować Partię Piratów. Birgitta Jonsdottir uważa, że jest to efekt spadającego zaufania do “konwencjonalnej polityki”, która kojarzy się z korupcją, elitarnością i pychą. Przedstawiciele Partii Piratów mają świadomość, że sondaże to nie wybory. Helgi Hrafn Gunnarsson (członek parlamentu i programista) zauważył, że wyniki wyborów nie mogą być powodem do popadania w arogancję.

Pytanie brzmi, czy ten wynik islandzkiej Partii Piratów jest lokalną ciekawostką, czy zapowiedzą jakiegoś trendu, który najpierw objawił się na Islandii?

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
argos1
Użytkownik
argos1

Cytat:
“Jak widać, w Islandii trzeba bardzo poważnie traktować Partię Piratów. Birgitta Jonsdottir uważa, że jest to efekt spadającego zaufania do „konwencjonalnej polityki”, która kojarzy się z korupcją, elitarnością i pychą.”

W Krainie Nadwiślanej również przydałyby się takie pozytywne zmiany.