Parlament Walonii przeciwko umowie CETA

Opublikowano: 19.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Regionalny parlament Walonii sprzeciwił się ratyfikowaniu przez Belgię kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA), którą chcą zawrzeć między sobą Unia Europejska oraz Kanada. Walońscy politycy zostali skrytykowani przez swoich flamandzkich odpowiedników, a do zmiany decyzji tamtejszego premiera ma przekonywać prezydent Francji.

Zdecydowana większość deputowanych zasiadających w regionalnym parlamencie Walonii sprzeciwiła się kompleksowej umowie gospodarczo handlowej czyli CETA, która od kilku tygodni elektryzuje opinię publiczną w wielu państwach należących do Unii Europejskiej. Politycy z tej części Belgii stworzyli ponadpartyjny front przeciwko porozumieniu między UE i Kanadą, bowiem przeciwko ratyfikacji tej umowy przez Belgię głosowali socjaldemokraci, chrześcijańscy demokraci, ekolodzy oraz przedstawiciele skrajnej lewicy. Ich wspólnym mianownikiem jest chęć ochrony naturalnego dziedzictwa Walonii w postaci jej modelu społecznego, gospodarki i rolnictwa. Stąd też walońscy politycy wezwali obie strony negocjacji do przeprowadzenia prawdziwego procesu negocjacyjnego, który ma być demokratyczny i integracyjny.

Decyzja francuskojęzycznej części Belgii może oznaczać spore kłopoty dla całej Unii, ponieważ zgodnie z belgijską konstytucją międzynarodowe porozumienia mogą być ratyfikowane przez rząd federalny tylko wtedy, gdy zostaną one zaakceptowane przez wszystkie regionalne parlamenty i społeczności językowe. Właśnie dlatego przekonywać do zmiany decyzji chcą przekonywać walońskich polityków czołowe postaci francuskiego życia politycznego, na czele z prezydentem Francoisem Hollande’m oraz premierem Manuelem Vallsem.

UE i Kanada powoli przygotowują się już do podpisania porozumienia CETA, które będzie korzystne zwłaszcza dla ponadnarodowych korporacji, bowiem będą mogły one sądzić się z państwami w specjalnych trybunałach arbitrażowych. Brukselscy urzędnicy zaplanowali już uroczystość podpisania umowy na 27 października.

Na podstawie: LeMonde.fr, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ