Parlament Holandii nie chce ACTA

Opublikowano: 16.02.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

Wezwał on rząd w Hadze do niepodpisywania ACTA, dopóki nie zostaną wyjaśnione wątpliwości co do wpływu umowy na prawa obywatelskie zagwarantowane w konstytucji.

Holandia była jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, który 26 stycznia nie podpisał w Tokio umowy ACTA. Haga najwyraźniej miała zastrzeżenia co do tekstu porozumienia i jego wpływu na porządek prawny Niderlandów. Głos w tej sprawie zabrał także parlament, który już wcześniej wypowiedział się przeciwko zmianom w prawie autorskim, do których przymierzał się rząd, opowiadając się za utrzymaniem wymiany plików jako czynu dozwolonego.

Członkowie wszystkich partii zasiadających w parlamencie przyjęli rezolucję, w której wezwali rząd do niepodpisywania ACTA, dopóki nie zostanie ostatecznie potwierdzone, że umowa nie łamie praw podstawowych. W rezolucji zaznaczono, że zgodnie z art. 218 par. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej każde państwo członkowskie ma prawo do wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie zgodności porozumienia z traktatami unijnymi.

Odebrać to można jako wezwanie Hagi do tego, by ze stosownym wnioskiem wystąpiła. Parlamentarzyści zwracają bowiem uwagę, że są merytoryczne wątpliwości względem zgodności ACTA z Kartą Praw Podstawowych oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Nie zbadano także w wystarczającym stopniu wpływu, jaki umowa będzie miała na prawa i wolności zagwarantowane w holenderskiej konstytucji.

Holandia jest więc kolejnym po Polsce, Czechach, Rumunii, Łotwie i Słowenii państwem, w którym pojawiły się na tyle poważne wątpliwości co do ACTA, że postanowiono dać im wyraz na drodze formalnej. Sytuacja tego pierwszego państwa jest jednak znacząco odmienna – nie podpisało ono bowiem traktatu. W Niemczech z kolei, które także nie złożyły podpisu pod umową, wciąż nie opracowano spójnego stanowiska w sprawie ACTA.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: ACTA Blog
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sfisol 17.02.2012 14:53

    You forgot Bułgaria 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.