Parlament Europejski pozbawił Puigdemonta immunitetu
Parlament Europejski pozbawił byłego lidera Katalonii Carlesa Puigdemonta i dwóch katalońskich polityków – Antoniego Comina i Clarę Ponsati immunitetu poselskiego, co pozwoli wznowić proces ws. ekstradycji do Hiszpanii, gdzie czeka ich więzienie.
We wtorek rano na sesji Parlamentu Europejskiego zostały ogłoszone rezultaty tajnego głosowania w trybie zdalnym, które europosłowie przeprowadzili w poniedziałek wieczorem. „Decyzje ws. odebrania immunitetu poselskiego Carlesowi Puigdemontowi, Antonio Cominowi i Clarze Ponsatí zostały zatwierdzone” – napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
Wcześniej Komisja ds. Kwestii Prawnych Parlamentu Europejskiego poparła raport, w którym zawarta była rekomendacja odnośnie pozbawienia immunitetu poselskiego wszystkich trzech polityków. Po pozbawieniu nietykalności wszyscy zachowają mandaty posłów PE, jednak belgijski sąd będzie mógł wznowic sprawy o ekstradycję Carlesa Puigdemonta i Comina do Hiszpanii. Jeśli chodzi o Ponsati, to jej losy będą rozstrzygane w miejscu zamieszkania – w Wielkiej Brytanii.
Jak przekazywały hiszpańskie media, kataloński lider poinformował już, że ma zamiar zaskarżyć w Trybunale Sprawiedliwości decyzję Parlamentu Europejskieho ws. pozbawienia go immunitetu poselskiego. Ten démarche może poważnie spowolnić rozpatrzenie sprawy jego ekstradycji do Hiszpanii.
Decyzja Parlamentu Europejskiego świadczy o poszanowaniu przez UE hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, oświadczyła minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya. „Parlament Europejski postanowił pozbawić immunitetu parlamentarnego Carlesa Puigdemonta, Antoniego Comina i Clarę Ponsati, żeby stanęli przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości” – powiedziała Laya w specjalnym oświadczeniu.
„Tą decyzją przekazuje trzy posłania. Europoseł nie może posiadać przewagi, żeby bronić się przed tym, aby stanąć przed krajowym wymiarem sprawiedliwości z powodu potencjalnego złamania prawa narodowego. Po drugie to twardość państwa prawa Hiszpanii, poszanowanie pracy hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Po trzecie problemy Katalonii są rozwiązywane w Hiszpanii, a nie w Europie. Właśnie z takiego założenia wychodzi hiszpański rząd, wyciągając rękę do wszystkich sił politycznych Katalonii, żeby szukać rozwiązania problemów Katalonii na drodze dialogu i negocjacji. Takie posłanie otrzymaliśmy dziś również od Parlamentu Europejskiego” – podkreśliła.
Carles Puigdemont stał na czele rządu Katalonii w chwili przeprowadzenia tam nielegalnego z punktu widzenia władz Hiszpanii referendum ws. niepodległości w 2017 roku. Madryd nie uznał jego wyników, Unia Europejska również odmówiła wzięcia ich pod uwagę. Późniejsze masowe protesty zostały brutalnie stłumione, a Puigdemont uciekł z Hiszpanii do Belgii, w jego ślady poszło także kilku zwolenników polityka.
Zdjęcie: Generalitat de Catalunya (Wikimedia)
Źródło: pl.SputnikNews.com