Parlament Europejski pozbawił Puigdemonta immunitetu

Opublikowano: 09.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1482

Parlament Europejski pozbawił byłego lidera Katalonii Carlesa Puigdemonta i dwóch katalońskich polityków – Antoniego Comina i Clarę Ponsati immunitetu poselskiego, co pozwoli wznowić proces ws. ekstradycji do Hiszpanii, gdzie czeka ich więzienie.

We wtorek rano na sesji Parlamentu Europejskiego zostały ogłoszone rezultaty tajnego głosowania w trybie zdalnym, które europosłowie przeprowadzili w poniedziałek wieczorem. „Decyzje ws. odebrania immunitetu poselskiego Carlesowi Puigdemontowi, Antonio Cominowi i Clarze Ponsatí zostały zatwierdzone” – napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Wcześniej Komisja ds. Kwestii Prawnych Parlamentu Europejskiego poparła raport, w którym zawarta była rekomendacja odnośnie pozbawienia immunitetu poselskiego wszystkich trzech polityków. Po pozbawieniu nietykalności wszyscy zachowają mandaty posłów PE, jednak belgijski sąd będzie mógł wznowic sprawy o ekstradycję Carlesa Puigdemonta i Comina do Hiszpanii. Jeśli chodzi o Ponsati, to jej losy będą rozstrzygane w miejscu zamieszkania – w Wielkiej Brytanii.

Jak przekazywały hiszpańskie media, kataloński lider poinformował już, że ma zamiar zaskarżyć w Trybunale Sprawiedliwości decyzję Parlamentu Europejskieho ws. pozbawienia go immunitetu poselskiego. Ten démarche może poważnie spowolnić rozpatrzenie sprawy jego ekstradycji do Hiszpanii.

Decyzja Parlamentu Europejskiego świadczy o poszanowaniu przez UE hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, oświadczyła minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya. „Parlament Europejski postanowił pozbawić immunitetu parlamentarnego Carlesa Puigdemonta, Antoniego Comina i Clarę Ponsati, żeby stanęli przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości” – powiedziała Laya w specjalnym oświadczeniu.

„Tą decyzją przekazuje trzy posłania. Europoseł nie może posiadać przewagi, żeby bronić się przed tym, aby stanąć przed krajowym wymiarem sprawiedliwości z powodu potencjalnego złamania prawa narodowego. Po drugie to twardość państwa prawa Hiszpanii, poszanowanie pracy hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Po trzecie problemy Katalonii są rozwiązywane w Hiszpanii, a nie w Europie. Właśnie z takiego założenia wychodzi hiszpański rząd, wyciągając rękę do wszystkich sił politycznych Katalonii, żeby szukać rozwiązania problemów Katalonii na drodze dialogu i negocjacji. Takie posłanie otrzymaliśmy dziś również od Parlamentu Europejskiego” – podkreśliła.

Carles Puigdemont stał na czele rządu Katalonii w chwili przeprowadzenia tam nielegalnego z punktu widzenia władz Hiszpanii referendum ws. niepodległości w 2017 roku. Madryd nie uznał jego wyników, Unia Europejska również odmówiła wzięcia ich pod uwagę. Późniejsze masowe protesty zostały brutalnie stłumione, a Puigdemont uciekł z Hiszpanii do Belgii, w jego ślady poszło także kilku zwolenników polityka.

Zdjęcie: Generalitat de Catalunya (Wikimedia)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.