Parlament Bułgarii odrzucił weto prezydenta

Opublikowano: 07.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 253

Bułgarski parlament – Zgromadzenie Narodowe (Народно събрание) odrzucił stosunkiem głosów 129 do 31 weto, jakie prezydent Georgi Pyrwanow nałożył na przyjętą 14 lipca ustawę zakazującą pełnienia wysokich stanowisk w dyplomacji przez byłych funkcjonariuszy i współpracowników służby bezpieczeństwa oraz wywiadu wojskowego.

Przemawiając w parlamencie, prezydent zwrócił uwagę na to, że treści ustawy pozostają w sprzeczności z konstytucja, orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego oraz z ratyfikowanymi przez Bułgarię międzynarodowymi aktami prawnymi, m.in. z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. “Stwarzanie ograniczeń w prawach bułgarskich obywateli, które wprowadza ustawa, bezpośrednio urąga podstawom państwa prawa i gwarantowanego równouprawnienia” – mówił Pyrwanow. Podkreślił też, że przejawem dyskryminacji jest pozbawianie pewnych kategorii obywateli prawa do zajmowania publicznych stanowisk ze względu na przynależność społeczną w przeszłości. Ponadto cytował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niedopuszczalność zasady zbiorowej odpowiedzialności. Przypomniał też treść rezolucji Parlamentarnego Zgromadzenia Rady Europy z 1996 r., mówiącej o tym, że “winę osobistą, a nie zbiorową, należy udowodnić w każdym indywidualnym przypadku”. Będąca w opozycji Bułgarska Partia Socjalistyczna zapowiedziała zaskarżenie ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy władze odwołały ambasadorów akredytowanych w 11 państwach oraz przy ONZ i UNESCO. Wszyscy oni byli współpracownikami służb specjalnych. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to stanowisk w dyplomacji zostaną pozbawione kolejne 33 osoby.

Opracowanie: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
JamiroQ
Użytkownik
JamiroQ

Teraz Polska! :)

fm
Użytkownik

Piękne. Jednak się da..