Parlament Armenii odmówił zniesienia stanu wojennego
Zgromadzenie Narodowe Armenii odmówiło zniesienia stanu wojennego w kraju, informuje korespondent Sputnika.
Z taką inicjatywą wystąpiła wcześniej opozycja – frakcje „Kwitnąca Armenia” i „Świetlana Armenia”. Za głosowało 36 deputowanych, przeciwko – 56, dwóch się wstrzymało. Przeciwko zniesieniu stanu wojennego, który został wprowadzony 27 września z powodu eskalacji konfliktu w Górskim Karabachu, była frakcja rządząca „Mój krok”.
Wcześniej członek „Świetlanej Armenii” Geworg Gorgisjan oświadczył, że wskazanych przy ogłoszeniu stanu wojennego okoliczności już nie ma: przypomniał, że w kraju zmieniły się warunki, jednak nadal są ograniczenia dla fundamentów demokracji, wolności słowa, zgromadzeń, strajków i przemieszczania się obywateli. Według niego to pociąga za sobą problemy ekonomiczne.
Deputowany „Kwitnącej Armenii” Szaki Isjan z kolei poinformowała, że następnym krokiem po zniesieniu stanu wojennego powinna być procedura usunięcia z urzędu premiera Nikol Pasziniana.
Dowódca oddziału organizacyjno-mobilizacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Albert Bagadasarian z kolei podkreślił, że armia nie jest przeciwna zniesieniu stanu wojennego, ale jednocześnie należy podjąć odpowiednie środki dla zapewnienia bezpieczeństwa granic i „dodatkowych terenów”.
Bagadasarian zaproponował ogłosić trzymiesięczne wypłaty po stopniowej demobilizacji.
Sekretarz Generalny Ministerstwa Obrony Artur Sarkisjan zaapelował, aby wstrzymać się ze zniesieniem stanu wojennego do czasu rozwiązania wszystkich bieżących problemów.
Źródło: pl.SputnikNews.com