Parki Narodowe przewidują odstrzał dzików

Opublikowano: 26.08.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

“W Magurskim Parku Narodowym przewidywana jest redukcja dzików w maksymalnej liczbie do 81 sztuk, natomiast w Bieszczadzkim Parku Narodowym maksymalnie do 100 sztuk” – informuje biuro prasowe Ministerstwa Środowiska. Oznacza to tyle, że będzie można zabijać zwierzęta na terenach do tej pory skutecznie to zabraniających.

“Ministerialne plany dopuszczają również polowania zbiorowe. A już sam fakt polowań indywidualnych sprawi, że te dwa parki narodowe, które mają chronić unikalną przyrodę Karpat, będą penetrowane przez myśliwych, co ma szkodliwy wpływ na przyrodę obszarów chronionych. Wejście myśliwych do parków narodowych to jak wejście do sanktuarium” – powiedział Gazecie Wyborczej Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego.

Rekomendacje zawierające liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału zostały wysłane przez „Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w zakresie niezbędnych działań dla ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie RP”. Zwierzęta ponoć policzono bardzo dokładnie, jednak eksperci uważają, że to niemożliwe, bo dzikie zwierzęta ciągle się przemieszczają. I dlatego te same osobniki mogą być liczone po kilka razy. Jednak dla twórców rekomendacji to nie jest problem.

“Określono w nich, że dla zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby zagęszczenie populacji dzików na obszarze kraju nie powinno przekroczyć 0,1 osobnika/km2 na wschód od Wisły oraz 0,5 osobnika/km2 na zachód od Wisły. Powyższy podział uwzględnia stopień zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF” – uważa ministerstwo przypominając, że odstrzał dzików ma rozwiązać problem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

Autorstwo: TJ
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Obecna zorganizowana grupa przestępcza trzymająca władzę – czyli tzw. rząd chce w ten sposób ukryć skrają niekompetencję w zwalczaniu ASF:
http://wolnosc24.pl/2017/08/12/mieso-swin-ze-skazonych-stref-trafi-do-szkolnych-stolowek-to-decyzja-rzadu-konsumenci-nie-otrzymaja-informacji/

P.S.
Uważam, że polowanie na dziki powinno być całkowicie dozwolone, pod jednym warunkiem – myśliwy może używać wyłącznie noża… :)

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

W Drawieńskim Parku Narodowym wybiją 1500 dzików, czyli 90 procent obecnej populacji. Na skraju lasu już stoją nowiutkie, jeszcze pachnące, ambony. Myślę, że nie różnią się one niczym od ambon w obozach koncentracyjnych.