Paracetamol dodaje odwagi czy ogłupia?

Opublikowano: 13.09.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 932

Popularny paracetamol nie tylko uśmierza bóle różnego rodzaju oraz obniża gorączkę, ale… ma też pewne zaskakujące efekty uboczne. Naukowcy Uniwersytetu Ohio State University podzielili się właśnie najnowszymi wynikami badań.

Eksperyment z udziałem 500 studentów na Uniwersytecie w Ohio, którego wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Social Cognitive and Affective Neuroscience” pokazał, że paracetamol upośledza zdolność ludzi do właściwej oceny ryzyka. – Ten środek przeciwbólowy tłumi u ludzi negatywne emocje związane z ryzykownymi sytuacjami. Po prosu nie czujemy takiego samego strachu, jak gdybyśmy acetaminofenu [paracetamolu] nie brali – wyjaśnił neurolog Baldwin Way. A tezę tę uzasadnił wynikami badania, w którym wybranym uczestnikom przez 2 dni podawano paracetamol, w max. dawce 1 g. co 4-6 godzin (pozostałym podawano placebo) i nakazywano wykonywać szereg czynności obarczonych ryzykiem.

Wpływ paracetamolu na psychikę Naukowcy z Ohio udowodnili także, że osoby regularnie przyjmujące paracetamol wykazują się mniejszą empatią. Jednocześnie jednak trudniej jest je zranić, ponieważ acetaminofen wpływa częściowo na nasze odczuwanie smutku czy przygnębienia. I choć paracetamol znany jest jako środek uśmierzający ból i obniżający gorączkę już od stu lat, to wnioski z najnowszego eksperymentu stanowią pewne novum. Eksperci zaznaczają, że choć skutki uboczne w postaci słabszego odczuwania empatii i zwiększonej podatności na podejmowanie ryzyka są niewielkie, to powinny one być zamieszczane w ulotkach dołączanych do leku. Tym bardziej, jak sądzimy, w Wielkiej Brytanii, gdzie żartobliwie mówi się (a jest w tym i wiele prawdy), że lekarze GP na wszystko przepisują tutaj paracetamol. Inaczej niż w Polsce, do której paracetamol trafił dopiero w latach 1990. i gdzie nie zyskał on aż tak na popularności.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. moromen 14.09.2020 16:04

    Nie mogę przecenić faktu, jak ważne jest poniższe badanie o glutationie, opublikowane w czerwcu przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (American Chemical Society), dla poprawnego radzenia sobie z chorobą COVID-19. Niestety istnieje 17-letnia luka w medycynie między badaniami a praktyką. Jak zatem mamy się postarać, żeby lekarze, pielęgniarki i szpitale, zakorzenieni w swoich procedurach (nawet jeżeli dowody wskazują, że te procedury powodują szkody?), zwrócili na to uwagę?!

    Pozwól, że wyjaśnię, dlaczego ty, twój lekarz i każda osoba, która leczy pacjentów w szpitalu, powinna to wiedzieć.

    🔥 Glutation (tripeptyd składający się z cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego) jest najliczniej występującym antyoksydantem niskocząsteczkowym, który odgrywa bardzo istotną rolę w obronie antyoksydacyjnej przeciwko uszkodzeniom oksydacyjnym komórek przez reaktywne formy tlenu (RFT) oraz bierze udział w regulacji różnych szlaków metabolicznych istotnych dla homeostazy całego organizmu

    🤒 Niedobory glutationu zaostrzają przebieg choroby w przypadku COVID-19

    🚬 Pacjenci o średnim do ostrego przebiegu COVID-19 mają niższe poziomy glutationu. Potwierdzono to testami oraz przy pomocy dowodów pośrednich (palacze, astmatycy i osoby starsze stanowią dużo cięższe przypadki. Jednym wspólnym mianownikiem dla tych grup demograficznych jest niższy poziom glutationu. Zresztą, jedno badanie wykazało, że dzieci z ciężką postacią astmy miały dwukrotnie niższy poziom całkowitego glutationu w drogach oddechowych niż dzieci z występującymi objawami ze strony układu oddechowego, które nie chorują na astmę.)

    💊ACETAMINOFEN (PARACETAMOL) OBNIŻA POZIOM GLUTATIONU.

    Może go nawet całkiem pozbawić. Istnieją dziesiątki recenzowanych naukowo badań, które to potwierdzają. Oto dwa, którymi możesz podzielić się ze sceptycznym pracownikiem medycznym, który kręci głową i mówi, „Stosujemy go od lat, więc musi być idealnie bezpieczny”:
    1) Int J Biochem Cell Biol. 2005 Aug;37(8):1727-37.
    2) J Biol Chem. 1999 Apr 9;274(15):10349-55.

    Teraz najlepsze. Paracetamol (Acetaminofen) jest głównym składnikiem APAPu, Panadolu i innych wynalazków (np. Coldrex, Gripex, Fervex) .

    CO JEST PIERWSZĄ RZECZĄ, KTÓRĄ LEKARZE PODAJĄ PACJENTOM Z KORONAWIRUSEM? Coś na gorączkę z paracetamolem?

    A zatem, nasza procedura leczenia pacjentów z koronawirusem, przyjętych z gorączką lub bólami całego ciała polega na podaniu tego właśnie leku, który pozbawia ich organizmy czegoś, czego desperacko potrzebują, żeby pokonać infekcję.

    https://pubmedinfo.org/2020/09/11/14992paracetamol-i-niedobor-glutationu-a-objawy-i-zgony-na-covid-19/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.