Państwowy skup jabłek pod lupą prokuratury

Opublikowano: 12.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1235

Interwencyjny skup jabłek zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa będzie przedmiotem śledztwa z powodu wykrytych nieprawidłowości. CBA powiadomiło prokuraturę jeszcze przed zakończeniem kontroli.

Prywatna firma Eskimos S.A., która została wskazana przez Ministerstwo Rolnictwa, nie wypełniła zakładanego planu odnośnie skupu owoców, w dodatku opóźniła wypłaty dla rolników i nie zwróciła 100 mln zł kredytu zaciągniętego na skup. Bezpośrednim powodem wszczęcia śledztwa jest podejrzenie, że przy kontraktowaniu skupu owoców wystąpiły nieprawidłowości – podaje RMF FM. Jednocześnie zarówno CBA, jak i prokuratura milczą, szczegółów nie podaje się do wiadomości publicznej.

Jak ustalił reporter stacji, sprawdzane są dokładnie wszystkie okoliczności skupu: tryb wyboru firmy, która otrzymała ogromny kredyt rządowy, ewentualne powiązania z urzędnikami państwowymi, proces kontraktowania i zagospodarowywania owoców ze skupu.

Pod lupą znajdzie się też niespłacony kredyt i przejęcie gwarancji za niego przez podlegający państwu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Blisko jedna trzecia polskich konsumentów zwraca uwagę na rodzime pochodzenie produktu – wynika z raportu Polskiego Monitora Opinii sporządzonego pod koniec ubiegłego roku. Polacy coraz częściej doceniają wysoką jakość polskich produktów, choć najważniejszym kryterium zakupowym i tak pozostaje cena (tak deklaruje aż 58 proc. badanych).

Co trzeci Polak deklaruje, że wybiera rodzime produkty. Znaczniej rzadziej polscy konsumenci zwracają uwagę na posiadane certyfikaty jakości (19 proc.) czy rozpoznawalność marki (9 proc.). Większość Polaków ceni polskie produkty za dobry smak (94 proc.), bezpieczeństwo dla konsumenta (84 proc.) oraz odpowiednie wartości odżywcze (81 proc.).

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.