Państwowe e-usługi w jednym miejscu?

Opublikowano: 09.01.2014 | Kategorie: Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 892

E-usługi świadczone przez państwo mają być w przyszłości zebrane w jednym miejscu. Obywatel będzie mógł elektronicznie zamówić wizytę w urzędzie i będzie dostęp np. do ofert pracy z sektora publicznego. To tylko wybrane założenia programu, który został dziś przyjęty przez Radę Ministrów.

W jakim kierunku będzie zmierzać informatyzacja naszego kraju? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w dokumencie, jakim jest Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP). Dziś został on przyjęty przez Radę Ministrów, a my pod tym tekstem publikujemy jego kopię. Tego typu dokumenty mogą się wydawać mglistymi obietnicami, niemniej opisują obrany kierunek i warto o nich dyskutować.

Trzeba też odnotować, że w dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła także Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) oraz Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014 -2020. To wszystko ma znaczenie dla informatyzacji.

Przyjęty dziś PZIP to dokument dość obszerny (ponad 120 stron) i zawarto w nim wiele istotnych założeń. Za jedno z najważniejszych należy uznać propozycję stworzenia jednego miejsca, z którego będzie można dostać się do e-usług. Ma nim być udoskonalona elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a profil zaufany ePUAP ma być podstawowym sposobem weryfikowania tożsamości obywatela w kontaktach z e-administracją.

Warto zajrzeć do rekomendacji usług, jakie mają być wprowadzone na poziomie centralnym (strona 35 dokumentu i dalsze). Proponowane są m.in.:

– usługa umawiania się na wizytę w urzędzie przez internet,

– możliwość elektronicznego wnioskowania o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego,

– zapewnienie jednego punktu dostępu do wszystkich ofert pracy pochodzących z sektora publicznego i umożliwienie aplikowania o pracę w sektorze publicznym w formie elektronicznej,

– prowadzenie i zarządzanie indywidualną dokumentacją medyczną pacjenta,

– e-skierowania, e-zlecenia i e-zwolnienia w służbie zdrowia,

– wprowadzenie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego,

– stworzenie elektronicznych akt sądowych i umożliwienie w pełni elektronicznego dostępu akt sprawy,

– informowanie obywateli przez władze publiczne w wiadomościach wysyłanych na telefony komórkowe (np. kanałem radiowym) o konkretnych zagrożeniach (np. powodzie, wichury).

PZIP zauważa też, że możliwe będzie tworzenie e-usług mieszanych, czyli łączenie usług publicznych z komercyjnymi. PZIP uwzględnia też angażowanie obywateli w podejmowanie decyzji oraz wykorzystanie potencjału informacji sektora publicznego.

Kolejnym przyjętym przez rząd dokumentem jest Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), o którym już wcześniej pisaliśmy.

Realizacja tego planu ma sprawić, że dostęp do szybkich usług szerokopasmowych uzyska prawie 16,5 mln Polaków. To z kolei ma powodować, że w Polsce do 2020 r. znikną bariery w dostępie do szybkiego internetu. NPS był wzorowany na Agendzie Cyfrowej dla Europy i jest podobnie optymistyczny. Wiele osób sądzi, że jest nadmiernie optymistyczny.

Jeśli zaś chodzi o Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020, to w jego ramach planuje się realizację 4 osi priorytetowych:

– Oś priorytetowa I Powszechny dostęp do szybkiego internetu (alokacja 1 020.276 000 EUR) – w ramach tych działań wspierany będzie rozwój nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej na obszarach nieatrakcyjnych ekonomicznie.

– Oś priorytetowa II e-administracja i otwarty rząd (alokacja 1 039 800 000 EUR) – wsparcie skierowane będzie przede wszystkim do jednostek administracji rządowej i jednostek im podległych, obejmując projekty o znaczeniu ogólnopolskim.

– Oś priorytetowa III Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa (alokacja 135 000 000 EUR) – główne cele to e-integracja i e-aktywizacja na rzecz zwiększenia aktywności oraz jakości korzystania z internetu.

– Oś priorytetowa IV Pomoc techniczna – ma na celu wsparcie procesu zarządzania i wdrażania programu.

Całość alokacji na program wynosi 2 255,6 mln EUR.

Pełną treść Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa znajdziecie TUTAJ.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. W.W. 09.01.2014 13:56

    I znów gó*** z tego będzie, tylko kolesiowie natrzepią kasę.
    Skoro p. Boni już czuje się europosłem, to cały ten cyrk ma w du****.
    .
    WW

  2. maleczka 09.01.2014 15:32

    zeby to chociaz w zamysle mialo spoleczenstwu sluzyc!
    ale cos inwigilacja czysta i kontrola pachnie…jak za sarych czasow!
    Wegry sie budza , czas najwyzszy a nas

    http://www.youtube.com/watch?v=YgoCOxgI85M&feature=relmfu

  3. goldencja 09.01.2014 15:38

    “zamówić wizytę w urzędzie”? Tylu urzędników siedzi za biurkami, z roku na rok coraz więcej, a wizyta w urzędzie musi być zamówiona? Śmiech na sali.

  4. xc1256 09.01.2014 21:08

    Następnie zostanie wprowadzony chip pomiędzy palec wskazujący i kciuk w prawej ręce aby obywatele mieli dostęp do e-danych.
    NWO pełną gębą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.