Państwowa Inspekcja Pracy bierze się za Biedronkę

Opublikowano: 01.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 368

Związkowcy z Biedronki złożyli doniesienie do Państwowej Inspekcji Pracy. Uważają, że pracodawca, portugalski Jeronimo Martins, nie przestrzega norm pracy i nakłada na pracowników zbyt wiele obowiązków.

Główny inspektor pracy Roman Giedrojć informuje, że pismo takie wpłynęło do PIP i jest poddawane analizie. Giedrojć stwierdził jednocześnie, że PIP nie planowała w tym roku żadnej kontroli w Biedronce.

“Jednak zarzut dotyczący choćby obowiązku planowania dwóch dni opieki nad dzieckiem do lat 14 jest poważny i uzasadnia podjęcie czynności kontrolnych. W harmonogramie na ten rok nie mieliśmy dotąd formalnie ujętej Biedronki, dlatego nie wykluczam, że zdecydujemy się na pilotażowe kontrole w wybranych sklepach. Jeśli zgłoszone przez pracowników nieprawidłowości się potwierdzą, zwiększymy zasięg prac na całą sieć” – mówił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” szef PIP.

Związkowcy z „Solidarności” w piśmie do inspekcji pracy postawili Jeronimo Martins 18 zarzutów. Między innymi wskazują na brak jednej na cztery tygodnie wolnej od pracy niedzieli, oddelegowanie do pracy w innych miejscach bez zgody pracownika, brak 15-minutowych przerw spowodowany nadmiarem obowiązków, obowiązek planowania dwóch dni opieki nad dzieckiem do lat 14, niemożność brania „opieki” w dogodnym dla siebie terminie, brak tygodniowego odpoczynku i ustalanie urlopów bez porozumienia z pracownikiem.

Portugalski koncern handlowy wystosował w tej sprawie komunikat, w którym twierdzi, że w Biedronce wszystko jest jak trzeba. „Jeronimo Martins Polska jest odpowiedzialnym pracodawcą, który bezwzględnie przestrzega prawa pracy. Szczególną wagę przykładamy do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz prawidłowym rozliczaniem czasu pracy, a także traktowaniem pracowników z szacunkiem i poszanowaniem ich godności. Wdrożyliśmy w tym celu szereg rozwiązań systemowych pozwalających zarządzać tymi kwestiami i sprawować należyty nadzór. Każdy sygnał dot. ewentualnych nieprawidłowości jest przez nas sprawdzany, a w przypadku jego potwierdzenia podejmowane są stosowne kroki”.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o