Państwo surowe, ale nieskuteczne

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1064

Jak się okazuje, Polska przy jednych z najostrzejszych ograniczeń nałożonych na społeczeństwo w związku z epidemią COVID-19, ma jednocześnie jedne z najgorszych wyników w zwalczaniu epidemii.

Na stronie Oxford COVID-19 Government Response Tracker można wygenerować wykresy pokazujące zależność poziomu surowości rządowych odpowiedzi i liczby zakażeń. Porównując Polskę z takimi państwami, jak Grecja, Słowacja, Australia i Tajwan można zobaczyć, że:

– 1 kwietnia poziom surowości rządowych restrykcji był nieco wyższy jedynie w Grecji, podczas gdy liczba zakażeń była wyższa tylko w Australii;

– 10 maja Polska miała już większą liczbę zakażeń od wszystkich tych państw – podobnie jak poziom surowości restrykcji. W porównaniu z Tajwanem ten poziom był znacznie wyższy.

Z kolei „Policy Activity Index” stworzony przez CoronaNet Research Project i posługujący się nieco inną metodologią pokazuje, że Polska miała zawsze wyższy poziom surowości rządowych ograniczeń od Słowacji i Grecji, Australię wyprzedziła w tym pod koniec lutego, a Tajwan – w pierwszej połowie marca. (Przy czym te dwa ostatnie kraje miały pierwsze odnotowane przypadki zakażeń dużo wcześniej: Tajwan 21 stycznia, a Australia 25 stycznia – podczas gdy w Polsce pierwszy przypadek zarejestrowano 4 marca). A jeszcze pod koniec kwietnia Polska była wg tego indeksu w gronie pięciu państw z najostrzejszymi restrykcjami na świecie.

A teraz przejdźmy na stronę EndCoronavirus i zobaczmy, jak w różnych państwach wygląda skuteczność zwalczania epidemii, to znaczy relatywny spadek liczby nowych zakażeń. Okazuje się, że Australia, Grecja, Słowacja i Tajwan zaliczają się do krajów „zwalczających COVID-19”, to znaczy takich, w których spadek ten występuje. A Polska znajduje się wśród krajów „wymagających działania”, to znaczy takich, gdzie tego spadku nie ma.

Czego to dowodzi? Tego, że po pierwsze ograniczenia narzucane przez rząd na społeczeństwo, takie jak „dystansowanie społeczne”, zakazywanie imprez i zgromadzeń, obowiązek noszenia maseczek czy zamykanie szkół, restauracji, fryzjerów i sklepów, stanowią co najwyżej tylko jeden z czynników decydujących o zwalczaniu epidemii. Co po obowiązkowych maseczkach i zamykaniu restauracji, jeśli nie zadba się o procedury pozwalające na szybkie wyizolowanie „bezobjawowych” zakażonych czy blokujące roznoszenie wirusa w placówkach medycznych? A po drugie, surowość ograniczeń niekoniecznie współgra z ich racjonalnością. O ile np. czasowe zamknięcie kopalni (czego w Polsce nie zrobiono i wskutek czego mamy teraz na Śląsku ognisko zakażeń) można by uznać tu za racjonalne, o tyle sławetne zamknięcie lasów, obowiązek utrzymywania dwóch metrów odległości na ulicy nawet przez osoby mieszkające ze sobą czy obowiązek noszenia maseczek nawet gdy w pobliżu nie ma żadnych innych ludzi racjonalne nie są.

Polski rząd popisał się surowością, ale niekoniecznie skutecznością. Siła polskiego państwa okazała się ślepa.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl

Bibliografia

1. https://covidtracker.bsg.ox.ac.uk/stringency-scatter

2. https://coronanet-project.org/visuals.html

3. https://spidersweb.pl/plus/2020/04/koronawirus-polska-restrykcje

4. https://www.endcoronavirus.org/countries


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Admin WM 14.05.2020 11:39

    Epidemia była wcześniej, już w styczniu i lutym, ale nikt jej nie rejestrował. A jak wprowadzili obostrzenia było już za późno. Dlatego obostrzenia nie mają sensu i szkodzą wszystkim. Wielu chorowało, w tym „chorzy bezobjawowi” (tak nazwano osoby, które są odporne na koronawirusa po infekcjach koronawirusowych z przeszłości). Jedno wielkie partactwo, pokaz władzy, pychy i arogancji.

  2. gajowy 14.05.2020 15:36

    Powyższe zdjęcie proponowałbym opisać:
    “Kto uwierzył w wirusa ten Trąba”.

    A restrykcje, w szczególności lockdown, to typowa pułapka.
    Łatwo w to wejść a trudno wyjść. Pojawia się bowiem argumentacja, że te poświęcenia nie mogą “pójść na marne” więc trzeba je kontynuować. I coraz trudniej z nich zrezygnować.
    Więc albo wogóle się ich nie wprowadza albo wprowadza się je na krótko, z góry zastrzegając, że jest się gotowym na odbicie problemu. Celem tak surowych restrykcji mogło być jedynie kupienie czasu – nic więcej.

  3. MasaKalambura 14.05.2020 16:40

    Ciekawe czy te porównania z Tajwanem i Australią uwzględnia ich niemal dwukrotnie mniejszą liczebność. Grecja 4-ro krotnie Słowacja 7-mio krotnie mniejsze.

    Bo gdy porównać nas z Włochami, Niemcami czy Francją, to zupełnie inaczej wychodzi. Również z uwzględnieniem różnicy liczebności.

  4. Wojna INFO 15.05.2020 08:39

    Czy mogę prosić autora o przepisanie artykułu tak by był on zrozumiały?

  5. Wojna INFO 15.05.2020 08:42

    @MasaKalambura
    Nie nie przesadzajmy i nie wymagajmy od “spiskowców” uczciwego przedstawiania faktów.
    https://www.worldometers.info/coronavirus/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.