Państwo Islamskie współpracuje z Unią Europejską

Opublikowano: 02.11.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Władze włoskie podały, że od połowy lipca liczba migrantów płynących z Libii do Europy spadła aż o 70 proc. Stało się tak, gdyż pieniądze z Włoch i Unii przeznaczone na „uregulowanie kryzysu migracyjnego” trafiają teraz do Libii, w tym do islamskich ugrupowań zbrojnych powiązanych z Państwem Islamskim (ISIL).

Według ostatnich liczb podanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) blisko 150 tys. migrantów przebyło w tym roku Morze Śródziemne, by dotrzeć do wybrzeży europejskich. Prawie 3 tys. z nich nie żyje lub zaginęło.

Do połowy lipca obserwowano wzrost tej migracji o ok. 20 proc., jednak ta tendencja radykalnie wówczas się odwróciła, głównie z powodu kontrowersyjnych umów z władzami libijskimi z Trypolisu, klanami z zachodniego wybrzeża tego kraju i – według licznych źródeł libijskich – oddziałami islamskich radykałów związanymi z Państwem Islamskim. Wcześniej zarabiały one na przemycie migrantów do Europy, teraz dostają pieniądze za ich zatrzymanie. Włosi argumentują, że rząd libijski z Trypolisu nie mógł być jedynym rozmówcą Europejczyków, gdyż jego realna władza w rozdartym wojną domową kraju jest zbyt mała, by mógł być skuteczny.

W połowie października przedstawiciele Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) odkryli w Sabracie (libijski port na skrajnie zachodnim wybrzeżu) blisko 15 tys. migrantów więzionych tam za wiedzą władz. Opublikowany raport mówi o „szokującej skali nieludzkich cierpień migrantów i nadużyć wobec nich”. UNHCR podejrzewa zresztą, że jest ich w okolicy o 6 tys. więcej. ONZ nie ma dostępu do regionu środkowego wybrzeża, gdzie migrantów zatrzymują oddziały ISIL.

Finansowana przez Włochy i UE, wyposażona w nowoczesne łodzie patrolowe libijska straż przybrzeżna zatrzymuje łodzie migrantów, którym udało się opuścić zachodnie wybrzeże i zawraca ich do Libii, co wywołuje protesty organizacji pozarządowych. Lekarze bez Granic mówią o „nowym cyklu przemocy i nadużyć”, którym poddane są osoby na powrót skierowane do Libii. Z drugiej strony radykalne obniżenie liczby nowych przepraw oraz groźby ze strony libijskiej straży przybrzeżnej zmusiły w ostatnich miesiącach wiele organizacji do zawieszenia operacji pomocy migrantom.

Obniżeniu liczby migrantów napływających z Libii towarzyszy zwyżka z innych kierunków: z Tunezji w tym roku wzrosła trzykrotnie, z Algierii dwukrotnie, a z Turcji do południowych Włoch o niemal dwie trzecie. Włoskie obozy są przepełnione.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o