Państwo działa w interesie banków

Opublikowano: 08.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 278

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem.

Polskie państwo działa w interesie banków – uważa prof. Witold Modzelewski. W rozmowie z Radiem Wnet prawnik wyjaśnia, na czym polega probankowa działalność władz.

„Państwo działa w interesie kilku wybranych banków, na przykład nie likwidując bankowego tytułu egzekucyjnego. Interes kilku podmiotów finansowych jest sprzeczny z interesem wielu obywateli. Dla całego społeczeństwa było by lepiej, gdyby pieniądze frankowiczów zostały w ich kieszeni, a nie banków, które je wytransferują po zagranice kraju” – mówił prof. Modzelewski.

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem. „Pozostaje pytanie czy udzielania kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, był legalne w świetle polskiego prawa. Bo takie kredyty to jest jak zakład bukmacherski. Bo jeżeli wielkość mojego zadłużenia, zależy od zdarzenia przeszłego i niepewnego, to jest to nic innego jak zakład, a nie udzielanie kredytu” – tłumaczył gość Radia Wnet.

„Trzeba pamiętać, że legalizacja takich kredytów nastąpiła kilka lat po rozpoczęciu przez banki udzielania kredytów walutowych i następnie te prawodawstwo rozciągnięto na umowy zawarte przed terminem jego wprowadzenia. To był przykład kiedy prawo zadziałało wstecz, co jest niezgodne z Konstytucją. Tak więc aby rozwiązać ten problem, nie musimy sięgać po prawodawstwo unijne” – powiedział Modzelewski.

Prawnik kolejny raz wskazuje, że banki udzielając kredytów walutowych nie posiadały odpowiednich rezerw walutowych. „Najbardziej ludzi związanych z bankami denerwują pytania czy banki, które udzielały kredytów walutowych miały tylko franków, dla pokrycia udzielanych pożyczek. Banki oczywiście nie miały odpowiednich depozytów frankowych, a działały na zasadzie Kantoru, wymieniającego jednodniowych papierów wartościowych, opiewających na franki, na czym najlepiej zarabiały, sprzedając franki, których faktycznie nie posiadały” – tłumaczy na koniec.

Autorstwo: ez
Źródło: Stefczyk.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o