Państwa socjalne w czołówce rankingu konkurencyjnych gospodarek

Opublikowano: 10.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 791

Światowe Forum Gospodarcze opublikowało najnowszą wersję swojego prestiżowego rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć europejskich państw z rozbudowanymi systemami socjalnymi. Polska znalazła się natomiast w trzeciej dziesiątce rankingu.

„Globalny raport konkurencyjności 2016-2017” został opublikowany przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF), które swoją analizę oparło o informacje otrzymane od blisko 14 tys. firm ze 138 państw świata. Polska bierze udział w badaniach od 2009 r., a w tym roku uczestniczyło w nim 214 polskich firm. Ranking opiera się na Globalnym Indeksie Konkurencyjności, który definiuje zjawisko konkurencyjności jako „zbiór instytucji, polityk oraz czynników determinujących poziom wydajności w danym kraju”. W badaniu uwzględnia się dane publiczne i prywatne opracowane w podziale na dwanaście kategorii.

W pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu znalazło się aż sześć europejskich państw, które swój model gospodarczy opierają m.in. na rozbudowanych systemach socjalnych. W porównaniu do sytuacji sprzed roku na swoich miejscach utrzymała się pierwsza trójka: Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. Poza tym wśród europejskich państw na 4. miejscu uplasowała się Holandia, na 5. Niemcy, na 6. Szwecja (która awansowała o trzy miejsca), na 7. Wielka Brytania, natomiast na 10. Finlandia (spadek o dwa miejsca).

Polska poprawiła swoją pozycję o pięć miejsc, stąd jest na 36. miejscu w rankingu konkurencyjności światowych gospodarek. Z państw postkomunistycznych wyżej od Polski uplasowały się jednak Estonia, Czechy oraz Litwa.

Na podstawie: PB.pl, PolskieRadio.pl
Ilustracja: geralt (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.