Panika dowództwa Izraela po ataku elektronicznym na myśliwce

Opublikowano: 03.12.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2894

Izrael nie wie jeszcze, jaka broń uderzyła w izraelskie samoloty.

Incydent z 24 listopada, niemal natychmiast po ataku izraelskich myśliwców na Syrię, wprawił IDF w poważne kłopoty. Stwierdzono, że systemy pokładowe myśliwców izraelskich sił powietrznych zostały zdalnie dezaktywowane. Nie była to usterka techniczna, ale efekt elektronicznych sygnałów tłumiących, które uniemożliwiły orientację samolotów bojowych przelatujących nad środkowym Izraelem. Obecnie tylko rosyjska broń jest zdolna do przeprowadzenia takiej operacji, a według różnych doniesień mogła zostać dostarczana armii syryjskiej.

Systemy pokładowe myśliwców F-15 i F-16 izraelskich sił powietrznych zostały naruszone z zewnątrz. Problem dotyczy w szczególności awarii globalnych systemów pozycjonowania. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu podobnych przypadków, do których IDF jest już przyzwyczajony, tym razem zmiany były związane ze sztucznym przeszacowaniem wysokości lotu samolotu. W rezultacie jeden z myśliwców omal się nie rozbił, a loty wszystkich innych samolotów zostały przerwane.

Według danych zebranych przez amerykańskiego naukowca, elektroniczny sygnał zagłuszania, który w ostatnich tygodniach zakłócił nawigację satelitarną samolotów wlatujących w izraelską przestrzeń powietrzną, pochodził z rosyjskiej bazy lotniczej w Syrii.

Ta ingerencja w nawigację GPS najprawdopodobniej nie była skierowana przeciwko Izraelowi. Państwo żydowskie stało się raczej ofiarą uboczną systemu ochrony żołnierzy rosyjskich przed atakami dronów, powiedział dziennikowi „Times of Israel” Todd Humphreys, profesor z University of Texas.

Wykorzystując serię czujników na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Humphreys i jego zespół badali to zjawisko przez kilka dni. W ten sposób udało im się zidentyfikować geograficzne pochodzenie sygnału – bazę lotniczą Khmeimim zbudowaną przez Rosjan na zachodnim wybrzeżu Syrii. „Sygnał jest tak silny, że można go zobaczyć z kosmosu” – powiedział Humphreys, inżynier nawigacji satelitarnej.

Obecnie uziemiono wszystkie loty szkoleniowe Sił Powietrznych Izraela. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pilot może łatwo zderzyć się z górą lub uderzyć o ziemię – nawet systemy ostrzegania awaryjnego nie działają. Izraelskie operacje wojskowe przeciwko Syrii są również zagrożone, ponieważ zakłócono działanie systemów naprowadzania pocisków manewrujących.

Korekta tłumaczenia automatycznego: SpiritoLibero
Źródła oryginalne: TimesOfIsrael.com, Avia.pro
Źródło polskie: Kurier-Poranny.blogspot.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.