Pandy nadal są na skraju wyginięcia

Opublikowano: 05.08.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Według najnowszych badań, pandy wielkie mogą wyginąć pomimo wysiłków związanych z ochroną, które powszechnie uważane są za sukces. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała niedawno, że pandy nie są już oficjalnie gatunkiem zagrożonym wyginięciem, lecz jedynie „wrażliwym” na wyginięcie.

To nadal oznacza, że zwierzę stoi w obliczu „wysokiego ryzyka wyginięcia na wolności” – a nie, jak poprzednio, „bardzo wysokiego ryzyka”. Nowe badania sugerują, że prawdziwa sytuacja może być jednak nieprawidłowo oszacowana.

Praca naukowa opublikowana w czasopiśmie „Ecological Modelling” mówi o tym, że liczba pand wielkich i obszar, na którym mogą żyć te zwierzęta wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat. Nie uwzględniono jednak, że siedliska stały się mniejsze, ale bardziej rozproszone. Populacje pand mieszkających na oddalonych od siebie terenach były więc tak naprawdę niewielkie, a więc obarczone dużym ryzykiem wyginięcia.

55 procent tych grup liczyło mniej niż 10 osobników, a tylko 33 procent miało ich ponad 30, co jest uważane za minimalną liczbę, aby zapewnić przetrwanie populacji.

„Nie możemy koncentrować się tylko na ogólnej liczbie dzikich pand i całego obszaru siedlisk, ignorując ich rozproszenie i izolację populacji.” – twierdzą naukowcy. – „Łączny obszar siedlisk i wielkość populacji wzrosły wraz ze wzrostem stopnia ich rozproszenia.”

Obawa ta wzrasta wraz z tempem, w którym giną gatunki na naszej planecie, głównie w wyniku działalności człowieka. Poziom ten jest obecnie podobny do wskaźników, które miały miejsce podczas pięciu globalnych masowych wyginięć ostatnich 500 milionów lat, spowodowanych m. in. deszczami meteorytów, czy wybuchami wulkanów.

Ogromna skala niszczenia przyrody przez działalność człowieka jest jednym z powodów, przez które nasza epoka została określona terminem Antropocenu. Nazwa zaproponowana przez Paula Crutzena nawiązuje do wpływu człowieka na procesy przyrodnicze zachodzące na Ziemi. Urbanizacja, zanieczyszczenie środowiska, czy kości wyginiętych gatunków z naszych czasów ostatecznie przyczynią się do utworzenia rozpoznawalnej linii skał w przyszłości.

Autorstwo: B
Na podstawie: Independent.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.