Pandemia może wywrócić wybory parlamentarne w Niemczech

Opublikowano: 07.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1660

Takie pesymistyczne prognozy można wysnuć na podstawie rządowego sprawozdania, które przedstawić ma przed Bundestagiem minister pracy.

Sprawozdanie, liczące, jak podaje „Süddeutsche Zeitung” liczy około 500 stron i poświęcone jest przede wszystkim problemom bogactwa, biedy i rozwarstwienia w jednym z najbogatszych państw świata. Minister Hubertus Heil z SPD oznajmi najprawdopodobniej, że sytuacje jest bardzo trudna. Ekonomicznymi ofiarami pandemii stali się obywatele Niemiec z najniższymi dochodami. A bogaci? A bogaci, jak na całym świecie wgrali – stali się jeszcze bogatsi. Windy społeczne niemal nie działają, dostać się z grupy biednych do bogatych niemal nie ma szans.

15,5 miliona rodzin w Niemczech odczuło spadek swoich dochodów już w końcu sierpnia zeszłego roku. 30 proc. obywateli z najniższego kwintyla zetknęło się z problemami pokrycia bieżących zobowiązań. Szczególnie dotyczy to samozatrudnionych.

Niknie klasa średnio zarabiających, ponieważ z niej część przedostaje się do grupy dobrze uposażonych, a część spada do grupy najbiedniejszych. W efekcie daje do rozwierające się nożyce rozwarstwienia.

I choć ustanowienie w 2019 roku minimalnej pensji nieco poprawiło położenie najsłabiej opłacanych pracowników, to i tak niemal co piąty pracownik (21,7 proc.) znajduje się w tej grupie.

Rząd federalny jest tą sytuacją mocno zaniepokojony: najbiedniejsi tracą zainteresowanie aktywnym uczestnictwem w procesach demokratycznych, co wyklucza ich z życia politycznego, nie wspominając o tym, że pogarszająca się sytuacja ekonomiczna coraz większych grup wyborców otwiera pole do działania partii ekstremistycznych, które w Niemczech i tak nabierają wiatru w żagle. A wybory parlamentarne już w tym roku.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Na podstawie: Sueddeutsche.de
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.